Tlačové správy

Bolo nájdených 14 výsledkov

17.10.2007
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) svojim správaním nabáda prevádzkovateľov skládok odpadov k nečinnosti pri dodržiavaní bezpečnostných štandardov EÚ. Na základe ich vlastných výziev im umožňuje predlžovať termíny, v ktorých majú zosúladiť neutešený stav na svojich prevádzkach s európskou smernicou. Uviedol to právny poradca Priateľov Zeme – SPZ Jozef Šuchta.
25.05.2007
Chemická legislatíva REACH, ktorá má v Európskej únii dohliadať na výrobu a používanie nebezpečných chemikálií, začína platiť o týždeň. Spotrebiteľské zväzy, environmentálne organizácie, ženské aj zdravotné združenia z celej Európy však pred predčasnými oslavami varujú. Opatrenia, ktoré REACH zavádza, majú totiž stále veľa nedostatkov.
29.03.2007
Všetky zdravotnícke pomôcky, ktoré obsahujú škodlivé chemikálie známe ako ftaláty, budú musieť výrobcovia označiť. Rozhodol o tom dnes Európsky parlament v novelizovanej Smernici o zdravotníckych pomôckach. Ftaláty, ktoré umožňujú, aby boli rôzne hadičky, alebo infúzne vaky ohybné, sa nachádzajú vo výrobkoch z PVC. Uvoľňujú sa do tela pacientov a spôsobujú dýchacie problémy, zmeny na semenníkoch a vaječníkoch, ako aj poškodenie pečene a obličiek.
20.03.2007
Novorodenci vyžadujúci intenzívnu starostlivosť na novorodeneckom oddelení Nemocnice Košice–Šaca už nebudú vystavení nebezpečným ftalátom, ktoré obsahujú zdravotné pomôcky z PVC . Vedenie zariadenia totiž za pomoci organizácie Priatelia Zeme – SPZ začína používať bezpečné alternatívy. Na Slovensku ide o prvý a unikátny projekt.
06.03.2007
Ak sa PVC (polyvinylchlorid), používa v stavebných materiáloch , je pre ľudské zdravie a životné prostredie škodlivý. Uvádza to štúdia Green Building Council (USGBC), najväčšej americkej organizácie, ktorá sa zaoberá environmentálnym stavebníctvom.
10.01.2007
Až 95 percent žien v materskom veku, ktoré boli testované v 21 krajinách sveta, má v tele ortuť (1). Je to znepokojujúce, pretože vedecké štúdie ukazujú, že už jej malá prítomnosť môže u novorodencov spôsobiť poškodenie mozgu. Namerané hodnoty sú síce pod limitom, avšak sú nad prirodzenou mierou, ktorú by matky mali v tele, ak by žili v zdravom prostredí. Ortuť by sa totiž v ľudskom organizme nemala v merateľnom množstve nachádzať vôbec.
14.12.2006
Európsky parlament včera v Štrasburgu schválil novú legislatívu REACH zameranú na kontrolu chemikálií v Európskej únii. Podľa Priateľov Zeme - SPZ je však táto právna úprava nedostatočná a stále poskytuje priestor na manipuláciu zo strany chemického priemyslu.
06.10.2006
Brusel, 4 október 2006 – Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť chce obmedziť používanie toxických chemikálií, ktoré sa nachádzajú v zdravotníckych pomôckach. Poslanci tohto výboru podporili zákaz používania nebezpečných toxických látok, ktoré môžu spôsobovať mutácie a poškodenia hormonálneho a reprodukčného systému.
26.06.2006
Požiar skladu chemikálií firmy Detox v Petržalke potvrdzuje, že pri posudzovaní zámerov prevádzok, ktoré majú nakladať s nebezpečnými odpadmi, musí byť bezpečnosť jedným z kľúčových kritérií. Konštatujú to Priatelia Zeme-SPZ, ktorí viaceré takéto zámery nakladajúce s nebezpečnými odpadmi pripomienkovali.
13.02.2006
Pred piatimi rokmi, 13. februára 2001, vydala Európska komisia Bielu knihu o regulácii chemikálií. Strategický dokument mal pomôcť vytvárať rovnováhu medzi ochranou zdravia a životného prostredia na jednej strane a podporou konkurencieschopnosti chemického priemyslu EÚ na strane druhej. Priatelia Zeme však upozorňujú, že dokument vďaka výrobcom a komisárovi pre priemysel a podnikanie Günterovi Verheugenovi pôvodný zmysel stratil.
30.01.2006
Priatelia Zeme-SPZ a Greenpeace vítajú schválenie projektu, vďaka ktorému sa skončí spaľovanie toxických PCB na Slovensku. Technológie na zneškodnenie jedovatých látok z odpadov získa krajina vďaka prostriedkom z OSN z fondu GEF (1)
13.12.2005
Rada EÚ pre hospodársku súťaž tento týždeň nevyužila možnosť zabezpečiť vyššiu ochranu zdravia a životného prostredia. Ministri hospodárstva na jej mimoriadnom zasadnutí rozhodovali o ďalšom osude nariadenia o regulácii chemikálii, tzv. REACH (1), ktoré v novembri schválil Európsky parlament.
18.11.2005
Európsky parlament (EP) vo štvrtok v prvom čítaní schválil nariadenie, ktoré má regulovať používanie chemických látok – tzv. REACH. Priatelia Zeme vítajú, že urobil dôležitý krok smerom k nahradeniu nebezpečných chemikálií zdravšími alternatívami. Spolu s ďalšími organizáciami však vyjadrili poľutovanie nad tým, že poslanci EP zatiaľ hlasovali za výnimku testovať a poskytovať informácie o zdravotných a ekologických dopadoch tisícok chemikálií. O množstve nebezpečných chemikálií by sme tak ďalej nemali dostatok informácií a ďalej by unikali kontrole.
11.11.2005
Chemický priemysel v Európe sa podľa Priateľov Zeme usiluje oslabiť pripravované nariadenie EÚ, ktoré má regulovať používanie a registráciu chemikálií, tzv. REACH. Podľa organizácie to znamená, že priemysel dáva prednosť zisku pred zdravím a životným prostredím. Tvrdenie dokumentuje v štúdii, ktorá upozorňuje, že Európskej rade chemického priemyslu na udržateľnosti a transparentnosti nezáleží.