Nemocnica v Šaci ako prvá na Slovensku nahrádza škodlivé PVC

KOŠICE, 20.03.2007

Novorodenci vyžadujúci intenzívnu starostlivosť na novorodeneckom oddelení Nemocnice Košice–Šaca už nebudú vystavení nebezpečným ftalátom, ktoré obsahujú zdravotné pomôcky z PVC . Vedenie zariadenia totiž za pomoci organizácie Priatelia Zeme – SPZ začína používať bezpečné alternatívy. Na Slovensku ide o prvý a unikátny projekt. „Možnosť nahradiť škodlivé PVC pomôcky bezpečnejšími výrobkami sme ponúkli všetkým slovenským nemocniciam. Ako jediná zareagovala nemocnica v Šaci. Tento krok je pre slovenské zdravotníctvo veľmi dôležitý a dúfame, že bude inšpirovať aj ďalšie zdravotnícke zariadenia,“ hovorí Katarína Vrábľová z Priateľov Zeme-SPZ.

PVC sa nachádza v rôznych hadičkách, vyživovacích sondách, alebo infúznych súpravách, z ktorých sa do ľudského organizmu uvoľňujú nebezpečné ftaláty. Tie u mužov spôsobujú zmeny na semenníkoch a v produkcii spermií, u žien zas poruchy vaječníkov. Obidve pohlavia môžu trpieť dýchacími problémami a poškodením pečene a obličiek.

„Pre nemocnicu Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica je ochrana pacienta a životného prostredia na prvom mieste. Dôkazom je aj ISO certifikát nielen za kvalitu, ale aj za životné prostredie, ktorý sme na Slovensku získali ako prvý.“ hovorí nemocničná hygienička, MVDr. Ľubomíra Bodnárová. K spoločnému projektu dodáva: „Najprv sme sa zamerali na výber rizikovej skupiny pacientov z hľadiska toxického účinku PVC. Keďže sú to novorodenci a zvlášť nedonosené deti, zaradili sme do projektu práve novorodenecké oddelenie.“

Prioritou je infúzna liečba práve kvôli dlhodobému používaniu, ale nahrádzať sa budú aj cumle, fľaše a cievky na výživu. Ďalším krokom je respiračná terapia t.j. podávanie kyslíka, ktorá je najčastejšia u rizikových novorodencov.
„Je zakázané používať hračky z PVC pre deti do 3 rokov len kvôli tomu, že si ich sem tam dávajú do úst, zatiaľ čo pre zdravotnícke pomôcky zavedené do tela detského pacienta aj na niekoľko týždňov tento zákaz neplatí.,“ hovorí predseda Priateľov Zeme – SPZ Ladislav Hegyi.

Priatelia Zeme – SPZ darovali nemocnici v Šaci na začiatok spojovacie hadičky bez PVC v hodnote 10 tisíc korún. „Budeme aj naďalej presadzovať náhradu PVC pomôcok v zdravotníctve, prioritne  u rizikových skupín, akými sú predčasne narodené deti a novorodenci, tehotné ženy a pacienti na hemodialýze,“ uzatvára Katarína Vrábľová. Viac informáciíLadislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme-SPZ, Tel.: 0903 628 503, hegyi@priateliazeme.sk
Katarína Vráblová, koordinátorka, Priatelia Zeme - SPZ, Tel.:0908 656 799, vrablova@priateliazeme.sk
Pre podrobné informácie týkajúce sa možnosti nahrádzania PVC v zdravotníctve si prezrite našu brožúru.
PrílohaVeľkosť
Ilustračné foto: použitie zdravotníckych pomôcok z PVC pri starostlivosti o predčasne narodené deti104.7 KB
121.38 KB
115.65 KB
Fotografie z tlačovej besedy:79.93 KB
81.15 KB
81.62 KB
74.49 KB
67.99 KB
60.06 KB
71.57 KB