Júl bez plastov (v angličtine Plastic Free July) je celosvetové hnutie, ktoré každoročne vyzýva a pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia.
Počas celého mesiaca vám aj my budeme prinášať rôzne nápady, ako môžete znížiť produkciu plastového odpadu. Ak ste zvedaví, môžete si ich pozrieť na www.nulaodpadu.sk/bez-plastu/jul-bez-plastov
Ak sa potrebujete motivovať, navštívte našu stránku www.nulaodpadu.sk/bez-plastu , kde sa dozviete prečo sú plasty a plastové znečistenie skutočne vážnym problémom nie len pre životné prostredie, ale aj naše zdravie.
Medzinárodný týždeň povedomia o komposte (International Compost Awareness Week) je najväčšia a najkomplexnejšia vzdelávacia iniciatíva o kompostovaní. Jej cieľom je spolupracovať na zvýšení povedomia verejnosti o tom, prečo by sme mali kompostovať biologický odpad a využívať kompost na zlepšovanie kvality pôdy. Koná sa každý rok počas prvého celého májového týždňa, v tomto roku 5. – 11. mája. Každý rok má inú tému, tohtoročnou témou je: Kompost...Majster prírody v oblasti klímy.
Viac na https://www.nulaodpadu.sk/medzinarodny-tyzden-povedomia-o-komposte
V apríli 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru s názvom: „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov „Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 1 a Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 3“ v DZ Koksovňa“ v U. S. Steel Košice, s. r. o. V skutočnosti by malo ísť o energetické využitie 20 000 ton plastov ročne, ktoré sa pyrolýznym spracovaním stanú súčasťou koksárenského plynu a koksu.
Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti využitiu plastov, ako energetického nosiča pri technológii spracovania železa, pretože uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Problematické je predovšetkým následné využitie jej výstupov – pyrolýzny plyn (súčasť koksárenského plynu), pyrolýzny olej a tuhý pyrolýzny zvyšok (súčasť koksu).
Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci
Zmena klímy v súčasnosti predstavuje vážny environmentálny, sociálny a ekonomický problém na celom svete. Spôsob akým nakladáme s odpadom má významný vplyv na klímu. Skládkovanie a spaľovanie odpadu, ktoré sú v hierarchii odpadového hospodárstva na najnižších priečkach, produkujú skleníkové plyny ako napr. oxid uhličitý, metán a oxidy dusíka. V odpadovom hospodárstve sa pri znižovaní nepriaznivých vplyvov na klímu upriamuje pozornosť najviac na skládky odpadu. Rozkladom biologicky rozložiteľných odpadov bez prístupu vzduchu vzniká na skládkach metán a preto je nevyhnuté odklonenie tohto odpadu od skládok a nahradiť jeho zneškodňovanie zhodnocovaním.
Európsky týždeň pre znižovanie množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu.
Vďaka greenwashingu môžu mnohí z nás uveriť, že energetické zhodnocovanie odpadov v spaľovniach odpadov je čistým zdrojom energie, ktorý nás navyše zbaví nerecyklovateľného odpadu a tak vyrieši problém s odpadmi. Je prirodzené, že všetky spoločnosti sa snažia prezentovať v čo najlepšom svetle, často sa pri tom stáva, že uvádzajú tvrdenia, ktoré nie sú úplne pravdivé alebo sú zavádzajúce. V predošlom článku sme uvádzali príklady, ako spaľovne vytvárajú zelený obraz o svojej činnosti vo verejnom priestore.
Viac na http://www.nulaodpadu.sk/clanok/vyuzivaju-prevadzkovatelia-spalovni-greenwashing-na-skolach
EÚ vyváža stále väčšie množstvo plastového odpadu do iných krajín mimo EÚ, čo spôsobuje mnoho problémov. Začiatkom roka 2023 odhlasoval Európsky parlament úplný zákaz vývozu plastového odpadu z EÚ. Legislatívny proces sa ešte neskončil, je potrebné presvedčiť európskych ministrov životného prostredia, aby so zákazom súhlasili.
Viac na http://www.nulaodpadu.sk/clanok/pomozme-zastavit-vyvoz-plastoveho-odpadu-z-eu
PFAS (perfluóralkylované a polyfluóroalkylované látky) sú skupinou niekoľko tisíc syntetických chemických látok, ktoré sú vysoko stabilné a perzistentné. Keďže sa v životnom prostredí takmer nerozkladajú, dostali aj názov „večné chemikálie“. Rôzne druhy PFAS sa používajú predovšetkým na povrchovú úpravu napr. v textilnom priemysle (vodoodolné oblečenie), v stavebníctve (kompozitné drevené materiály, podlahy), pri úprave obalov (vodovzdorné potravinové obaly), v kuchynskom riade (teflónové panvice), v elektrozariadeniach, v hasiacich penách a v automobilovom priemysle.