Máte na záhrade kompostovací zásobník alebo pred bytovým domom komunitné kompostovisko? Tak tu pre vás máme jednu dôležitú radu...
Environmentálne organizácie a iniciatívy vypracovali ďalší z návrhov na zelený reštart, konkrétne v téme reformy odpadového hospodárstva a prechodu k obehovému hospodárstvu. Návrhy na riešenia dnes poslali ministrom životného prostredia, hospodárstva a financií ako príklady, ako sa dá podporiť zelený reštart a zároveň napomôcť obnove krajiny po koronakríze.
Cieľom odborného seminára je zoznámiť účastníkov s možnosťami zvyšovania miery vytriedenia komunálnych odpadov a znižovaní nákladov na odpadové hospodárstvo v obciach zavádzaním osvedčených postupov. Ukážeme si množstvo príkladov z praxe miest a obcí, vysvetlíme si základné princípy dobre fungujúcich systémov odpadového hospodárstva v obciach a zopakujeme si základné legislatívne povinnosti.
Milé pani primátorky, starostky, milí páni primátori, starostovia, Priatelia Zeme – SPZ spoločne s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Mestom Partizánske Vás pozývajú na výnimočné odborné podujatie s názvom KAM SA BUDE UBERAŤ ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, ktoré sa uskutoční 22. augusta 2019 v Partizánskom.
Ani v apríli sme nezaháľali...
Vykonali sme 25 prednášok o domácom kompostovaní. Postupne sme navštívili obec Turová, Veľký Horeš, Tŕnie, Malý Horeš, Železná Breznica, Ostrá Lúka, Strážne, Dubové, Hronská Breznica, Pribeník, Budča, Oslany, Chrastné, Ľubica, Čachtice, Kozárovce, Gbely, Častkov, Dechtice, Rajecké Teplice, 2x Bánovce nad Bebravou, Koválov a Smrdáky.
Pridali sme aj dve prednášky o predchádzaní vzniku odpadov a triedení odpadov v obciach Čachtice a Sučany.
Uskutočnili sme aj informačný stánok na tému predchádzania vzniku odpadov, triedeného zberu a kompostovania v meste Stará Turá.
Počas filmového festivalu Ekotopfilm sme v meste Ružomberok diskutovali s verejnosťou a primátorom mesta o odpadovom hospodárstve a v meste Trenčín prednášali o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov.
Aktívne sme sa zúčastnili Slovakia Going Zero Waste 2019, kde sme realizovali celodenný informačný stánok a prednášku o kompostovaní.
Na Valnom zhromaždení Združenia obcí pre trvalo udržateľné nakladanie s komunálnymi odpadmi, ktoré sa konalo v Palárikove, sme prednášali a diskutovali o možnostiach zberu a kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov v obciach.
Ďalšími stretnutiami pracovnej skupiny sme pokračovali v spolupráci s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom.
Pre Ministerstvo životného prostredia SR sme v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky začali vypracovávať metodiku analyzovania zmesových komunálnych odpadov, ktorej cieľom je zjednotiť spôsoby vykonávania týchto analýz.
S prednáškami o odpadoch pre žiakov sme navštívili základné školy v Rajeckých Tepliciach a v Podhájskej. O odpadovom hospodárstve sme prišli prednášať a diskutovať na Ekonomickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach.
PORADENSTVO PRE OBCE a OBČANOV
Začali sme pomáhať znepokojeným občanom obce Zavar, v ktorej chce investor postaviť spaľovňu odpadov pod zavádzajúcim názvom Centrum cirkulárnej ekonomiky. V zámere investor predkladá viaceré sporné údaje, preto sme k nemu vypracovali pripomienky.
Možno vás bude zaujímať, ako je na tom Slovensko v nakladaní s komunálnymi odpadmi za rok 2018. Sú to síce zatiaľ neoficiálne čísla, ale už aj tie nám niečo naznačujú...
Včera večer (16.5.2019) bol Branislav Moňok hosťom v Slovenskom rozhlase v relácii Kontakty, kde sa rozprával na tému kompostovania... Rozhovor spestrili dokrútky s Tomášom Michalcom z komunitného kompostoviska na Plickovej v Rači, ktoré sme minulý rok vybudovali. Keď si chcete reláciu vypočuť nájdete ju v archíve RTVS.