Správy STV, Bratislava, 09.10.2006
Od dnešného dňa si ľudstvo začína takpovediac ujedať zo svojej planéty. Organizácia New Economics Foundation totiž určila práve 9. október za deň, odkedy bude Zem až do konca roka žiť na ekologický dlh. Znamená to, že do decembra spotrebujú krajiny viac surovín a energie, než im to umožňujú zásoby našej planéty.Všetky prírodné zdroje, ktoré svet od dnes vyťaží, pôjdu až do konca roka na vrub planéty.
Fakt, že deň ekologického dlhu pripadá v tomto roku na 9. október, znamená, že svet má zásoby surovín len na trišvrte roka. Po zvyšok roka sa už voči planéty ekologicky zadlžuje."
Ekonómovia označujú za najväčších spotrebiteľov USA, Veľkú Britániu alebo Čínu.
Milan Šebo, Spoločnosť priateľov Zeme- SPZ: "Keby každý občan tejto zemegule spotreboval toľko ako priemerný občan Spojených štátov amerických, tak by sme potrebovali ešte ďalšie štyri zemegule, keby každý občan sveta spotreboval toľko ako priemerný Brit, tak by sme potrebovali ešte ďalšie dve zemegule."
Naši ekonómovia hovoria aj o Slovensku, ako o energeticky a surovinovo náročnej krajine. Dôvody na katastrofické scenáre o absolútnom nedostatku surovín zatiaľ nevidia.
Milan Šikula, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV: "Tých obnoviteľných samozrejme ubúda, len to neznamená, že už sme narazili na nejakú hranicu absolútnej vyčerpanosti. Nové geologické prieskumy ukazujú, že proste stále sa ešte objavujú nové a nové ložiská."
Svetoví ekonómovia už roky upozorňujú na to, že nízke ceny surovín sú už takmer minulosťou. V budúcnosti budeme si musieť buď za ne viac zaplatiť alebo viac používať alternatívne zdroje energie.