Priatelia Zeme: USA blokujú rokovania na Bali

Bali, 14.12.2007

Delegácia USA sa počas rokovaní OSN o klimatických zmenách v indonézskom letovisku Bali snaží o dohodu bez obsahu. Tvrdia to medzinárodní Priatelia Zeme. Cieľom rozhovorov je posun v medzinárodnej dohode o znižovaní skleníkových plynov, ktorý americkí vyjednávači blokujú.

Bránia sa vopred dohodnutému cieľu, aby dohovor zahrňoval zníženie emisií priemyselných krajín o 25 až 40 percent. Teraz o nich tvrdia, že sú pre mnohé krajiny do roku 2020 “absolútne nereálne.”

Okrem toho sa snažia blokovať návrhy na vytvorenie Fondu pre transfer technológií, ktorý by rozvojovým krajinám umožnil využívať čistú obnoviteľnú energiu. Pre znižovanie emisií v týchto štátoch je to kľúčový bod.

“Blokovaním týchto rozhovorov Bushova administratíva nereprezentuje občanov USA, ich záujmy, ani dlhodobé záujmy americkej ekonomiky. Kroky americkej vlády sa nezhodujú s verejnou mienkou, ktorá podporuje aktivity na boj proti klimatickým zmenám,” uviedla Elizabeth Bast z amerických Priateľov Zeme. Viac informáciíElizabeth Bast, Priatelia Zeme, USA, Tel: + 62 813 38969958, email:ebast@foe.org
Niccolo Sarno, mediálny koordinátor, medzinárodní Priatelia Zeme, Tel: +62 813 38969973
Kľúčové slová: klimatické zmeny