Pálením odpadu ale aj lístia sa porušuje niekoľko zákonov

Rádio Okey, Bratislava, 23.10.2006

Zvyknete v jeseni páliť v záhrade lístie alebo iný odpad? Ak áno, porušujete tým hneď niekoľko zákonov. Hrozí vám pokuta a podľa rozsahu škôd dokonca aj väzenie. Potvrdil to Mário Kern z policajného Prezídia.

Mário Kern, Prezídium PZ SR: "Trestné sadzby sa nám pohybujú od dvoch rokov až do 8 rokov, čo sa týka neoprávneného nakladania s odpadmi."

Odpad je podľa Ladislava Hegyiho zo Spoločnosti priateľov Zeme to, čoho sa chce človek zbaviť. Na to sú však smetiaky. Pokutu môžete dostať aj za spaľovanie obyčajného lístia.

Ladislav Hegyi, Spoločnosť priateľov Zeme: "Pre právnické osoby a pre fyzické osoby, podnikateľov pokuta až do výšky pol milióna slovenských korún. Pre občanov do výšky 5-tisíc korún."

O tom, že spaľovanie odpadu doma je trestné, často ľudia nevedia. Ak však nereagujú aj na upozornenie, môže dokonca zasiahnuť polícia. Mário Kern nevylučuje, že v nasledujúcich mesiacoch sa zamerajú práve na tento problém.

Mário Kern, Prezídium PZ SR: "Pokiaľ sa vytipuje územie, že sa urobí taká prvá kontrola, ktorej cieľom možno bude viac informovať v tomto období, keď padajú listy zo stromov, tak bude to zaujímavé."

Intenzívnejšie sa o spaľovaní odpadu bude v každom meste hovoriť práve tento týždeň. Združenie Spoločnosť priateľov Zeme pripravilo masívnu osvetovú kampaň, do ktorej zapojilo školy a ďalšie mimovládky.

Silvia Širilová, Rádio Okey