OSN hostí ochranárov z celého sveta

Banská Bystrica, 04.09.2007

Viac ako 2000 aktivistov z 80-tich krajín sveta príde zajtra do New Yorku na konferenciu s názvom „Klimatické zmeny: Ako nás všetkých ovplyvňujú.“ Zhrnú doterajšie vedecké zistenia a budú diskutovať o negatívnom vplyve klimatických zmien na najchudobnejšie štáty sveta, najmä o ich prístupe k vode a pôde.

Trojdňové podujatie organizuje vo svojom sídle Organizácia Spojených národov (OSN).

„OSN už oficiálne tvrdí, že klimatické zmeny zvyšujú riziko hladu v krajinách tretieho sveta,“ hovorí Ivana Jaššová, ktorá spolupracuje na klimatickom programe s Priateľmi Zeme-CEPA.

Podľa analýz Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo častejšie suchá a záplavy znížia miestnu produkciu, a to najmä v nižšie položených a odľahlých regiónoch. Napríklad India pravdepodobne príde každý rok kvôli klimatickým zmenám o 125 miliónov ton obilia, čo je takmer pätina jej terajšej produkcie.

Podľa vedcov z Univerzity v Kapskom meste stratí Juhoafrická republika do roku 2035 vďaka suchám takmer tretinu vody. Jej podzemné zdroje vody poklesnú, čím vzrastú náklady na uspokojenie dopytu viac ako trojnásobne. To sa logicky premietne do zvýšenej ceny.

Okrem prípadových štúdií a vedeckých analýz v New Yorku vyhodnotia detskú výtvarnú súťaž na tému „Klimatické zmeny“. Zúčastnilo sa jej 14 tisíc detí z celého sveta vo veku od 6 do 14 rokov a víťaza vyhlási generálny tajomník OSN Ban Ki-Moon.

Práve od neho vedci a environmentalisti očakávajú, že na decembrovej Konferencii OSN o klimatických zmenách na indonézskom ostrove Bali bude viesť rokovania o znižovaní emisií oxidu uhličitého v atmosfére.

„Väčšinu štátov sveta dnes k zodpovednému správaniu zaväzuje Kjótsky protokol. Jeho platnosť však vyprší v roku 2012. V Bali sa bude rokovať o tom, ako sa svet postaví k emisiám po tomto termíne,“ uzatvára I. Jaššová.

Viac informácií

Ivana Jaššová, koordinátorka projektu „Dajme šancu slnku“, Tel.: 02/ 52 96 29 29, email: jassova@zivica.sk

Milan Šebo, mediálny koordinátor, Priatelia Zeme, Tel.: 0915 769 124, email: media@priateliazeme.sk

Kľúčové slová: klimatické zmeny