Nemocnice využívajú ekologicky sporné spaľovne odpadu

SME, Changenet, Bratislava, 22.11.2006

Na Slovensku sa podľa Priateľov Zeme pri infekčnom odpade, ktorý tvorí často takmer 95 percent nebezpečného odpadu z nemocníc, stále využívajú drahé a environmentálne sporné spaľovne. Existujú pritom lacnejšie a čistejšie alternatívy, napríklad autoklávy alebo mikrovlnné technológie.

Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytol mediálny koordinátor environmentálnej organizácie Milan Šebo.

V Českej republike sú podľa ochranárov investičné náklady pri autokláve v porovnaní so spaľovňou nižšie o 7 600 korún na každú tonu odpadu. Ďalším dôležitým faktorom je zdravotné hľadisko. „Emisie a únik ťažkých kovov zo spaľovní súvisí so vznikom rakoviny pľúc, hrtana, ako aj ischemickou chorobou srdca,“ uviedol Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme. Problémy so spaľovaním alebo skládkovaním nemocničných odpadov sa dajú podľa ochranárov výrazne redukovať obmedzením jeho vzniku, dôsledným triedením a recykláciou.

Drahé a ekologicky sporné spaľovanie odpadov zo zdravotníctva, používanie škodlivého PVC a ortuti a nedostatočné triedenie odpadov v nemocniciach boli témy seminára Priateľov Zeme, ktorými sa zaoberali odborníci z Poľska, Českej republiky a Slovenska.

 

Kľúčové slová: Priatelia Zeme - SPZ