Košice, 05.03.2010
Mimovládne občianske združenie reaguje na rokovanie košického Mestského zastupiteľstva podnetom, v ktorom sa obracia priamo na prokuratúru. Dôvodom je počínanie zastupiteľstva, ktoré na decembrovom rokovaní schválilo kontroverzný protizákonný návrh: použiť poplatky za uloženie odpadov na skládku na podporu športových klubov.Financie, ktoré sa podľa zákona majú použiť výhradne na účely odpadového hospodárstva, tak majú riešiť slabé dotácie športových zariadení. Prostriedky vo výške 135 000 eur boli teda aj napriek rozporu so zákonom presunuté do oblasti športu. ,, Je smutné, že v druhom najväčšom meste na Slovensku sa stávajú
takéto chyby“, komentuje situáciu predseda Priateľov Zeme - SPZ, Martin Valentovič.
Porušenie zákona ,,o poplatkoch za uloženie odpadov“ či zákona ,,o príjmoch obcí“ si mesto pravdepodobne neuvedomuje. Médiami sa tak už v polovici decembra prehnali informácie o dotovaní športových klubov z ,,vyšších príjmov mesta za poplatok za uloženie odpadu, než bolo plánované.“ Mestské zastupiteľstvo navyše v zmene Programového rozpočtu potvrdilo, že ide práve o poplatky, ktoré sa podľa zákona o príjmoch obcí nesmú používať na iné než ,,odpadové“ účely.
Okrem kontroverzného porušenia zákona hovoria ekológovia aj o plytvaní financiami. ,,Kvôli rozhadzovaniu peňazí sa potom samozrejme nenájdu prostriedky na kvalitný separovaný zber.“ Poplatky, ktoré plynú obciam za odpad, ktorý je uložený na skládku v ich katastri, sa môžu použiť napríklad na jeho skvalitnenie.
Nerealizovateľný ostáva aj návrh pre zriadenie košického ,,Centra pre opätovné používanie“. Ten v minulosti nepochodil práve kvôli nedostatku financií. Prevádzka, ktorá by fungovala ako prevencia pre vznik odpadov, by totiž stála 50 000 až 133 000 Eur. Podporovanie čistých technológií, recyklácie či kompostovania však nie je len názorom mimovládnych organizácií. Preferované je aj súčasnou legislatívou a Programom odpadového hospodárstva Slovenskej republiky.
Podľa Priateľov Zeme - SPZ by ponechanie peňazí v odpadovom hospodárstve mohlo riešiť minimálne zníženie miestneho poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady.
Na margo zarážajúcej poslaneckej neznalosti zákonov Martin Valentovič ďalej tvrdí: ,,Nemôžeme sa potom čudovať, že mesto dlhodobo uprednostňuje hlavne spaľovanie odpadov pred oveľa ekologickejšími stupňami odpadovej hierarchie“, pričom doplňuje: ,,O financiách na osvetu a prácu s občanmi je škoda vôbec hovoriť.“
Martin Valentovič, predseda organizácie Priatelia Zeme - SPZ, 0903 279 817 valentovic@priateliazeme.sk
Príloha | Veľkosť |
---|---|
Tlačová správa na stiahnutie | 49 KB |