Komunitné kompostovanie je kompostovanie, ktoré vykonáva skupina ľudí/domácností s cieľom spoločne kompostovať ich vlastný biologický odpad, ktorý vzniká v danej lokalite. Výsledkom kompostovania je kompost, ktorý je využívaný pre vlastnú potrebu komunity.
Stále častejšie sa v médiách objavujú informácie o plytvaní jedlom. Je to pravda alebo len „planý poplach“? Ak áno, týka sa to iba najbohatších krajín sveta alebo aj nás? A dá sa s tým niečo urobiť? Pozrime sa na to bližšie.
Vždy, keď vidím alebo počujem, ako niekto plytvá potravinami, tak si spomeniem na svoju prastarú mamu, ktorá hovorila: „Jedlo je Boží dar!“ Kdeže by mohlo skončiť v koši: „Veď deti v Afrike nemajú čo jesť!“, dodávala. V tých slovách bolo obsiahnuté všetko. Úcta k Zemi, jej darom, ako i solidarita s tými, čo nemali dostatok jedla.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2008.
22 rád ako sa správať priateľsky k Zemi a prírode a ako ušetriť. Leták je určený pre mladšiu generáciu, čomu zodpovedá aj jeho ilustrované spracovanie.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje výber ekotipov, ktoré nám môžu pomôcť znížiť množstvo nami produkovaných odpadov, alebo predísť vzniku odpadov. To je často len otázkou vhodnej voľby, drobných zmien v zaužívaných každodenných stereotypoch.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2001.
Obsahuje informácie o škodlivosti dioxínov na ľudské zdravie. V letáku nájdete informácie o dioxínoch na Slovensku a čo môžete urobiť pre ich zníženie vy.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2002.
V letáku sa dozviete, čo sú to ekoznačky a aké druhy ekoznačiek sa používajú. Tiež sa dozviete ako odlíšiť pravdivú ekoznačku od klamlivých a zavádzajúcich nápisov a značiek a ako môžete pomôcť vy.
Plytvanie potravinami sa netýka len bežných spotrebiteľov, ktorí každodenne nakupujú, stravujú sa mimo domu, ale i samotných farmárov, poľnohospodárov, výrobcov, dodávateľov a prevádzok, kde sa jedlo pripravuje a ponúka. Čo sa dá urobiť preto, aby v prevádzkach vznikalo menej odpadu z potravín sa dozviete v tomto letáku.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o tom, ako sa môžme brániť pred projektmi, ktoré ohrozujú naše životné prostredie. V siedmych bodoch je načrtnutý základný postup, čo a ako robiť, na koho sa obrátiť a taktiež o Centre pomoci občanom Priateľov Zeme - SPZ, ktoré poskytuje podporu pre aktívnych občanov, od odborného a právneho poradenstva až po aktívnu pomoc.
Kompost je organické hnojivo, vznikajúce kompostovaním biologického odpadu. Je ideálnym hnojivom pre pestovanie rastlín. Pomocou neho vrátime späť do pôdy organické látky a živiny, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné pestovanie rastlín.
Leták formátu A4, preložený na polovicu, dvojfarebný na recyklovanom papieri. Rok vydania oôvodnej verzie 2004, dotlač 2007.
Obsahuje základné informácie o tom, čo sa dá kompostovať, ako a kde si založiť kompostovisko, pravidlá správneho kompostovania, kedy je kompost zrelý a aj ako využiť hotový kompost. S týmto letáčikom sa môžete smelo pustiť do kompostovania.
Aj keď žijeme v bytových domoch, môžeme svoje vlastné biologické odpady triediť a kompostovať. Možností je hneď niekoľko. Môžeme ich nosiť na záhradu (svoju, našej rodiny, známych), alebo si ich kompostovať priamo v byte. Ďalšou možnosťou je spoločne si so susedmi zriadiť komunitné kompostovisko, napr. v spoločných priestoroch v dome, pri bytovom dome alebo v komunitnej záhrade.
Vďaka tejto aktivite môžeme znížiť množstvo odpadov z našich domácností, ktoré končia bez využitia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov o 45 až 50 %. Navyše z nich vyrobíme kompost – organické hnojivo, ktoré môžeme použiť pri pestovaní rastlín v domácnostiach alebo v okolí nášho bytového domu. Chránime tým naše spoločné životné prostredie.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o rozšírených toxických látkach v našom najbližšom prostredí - domove: obsiahnutých v drogérii, kozmetike, čistiacich prostriedkoch, zubných pastách, deodorantoch, plastoch a ďalších materiáloch. Leták ponúka odporúčania, čomu sa vyhnúť, alebo ako minimalizovať škodlivé vplyvy nebezpečných chemikálií na naše zdravie.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, pôvodný rok rok vydania 2007, aktualizovaná verzia rok 2009 (nižšie na stiahnutie). Používanie sklenených vratných fliaš znižuje znečistenie, chráni klímu a šetrí peniaze. Sklenené fľaše sú taktiež znakom kultúry stolovania.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o tom, prečo je dobré separovať odpad, príklady, koľko energie a prírodných zdrojov môžeme ušetriť recykláciou, prečo sa recykláciou znižuje produkcia CO2 a nezamestnanosť a ďalšie zaujímavosti. Taktiež predstavuje typické farebné a číselné značenie separovaných odpadov a upozorňuje na odlišnosti v spôsobe separovania odpadov - o konkrétnom spôsobe by ste sa mali informovať vo Vašom meste / obci.
Aktualizovaná verzia letáku, formát A4 skladaný na tretinky, plnofarebný na recyklovanom papieri. Rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o škodlivinách, ktoré vznikajú pri spaľovaní rôznych druhov odpadu v domácnosti: plasty, guma, drevotrieska, papier atď. Tiež popisuje negatívne účinky týchto škodlivín na naše zdravie.