Tlačové správy

Bolo nájdených 8 výsledkov

12.09.2019

My, dolupodpísané mimovládne organizácie sme si vedomé toho, že situácia ohľadom klimatickej krízy je vážna. Po celom svete môžeme sledovať výskyt rekordne vysokých teplôt, sucho a iné extrémne prejavy počasia. Zažívame masové vymieranie živočíchov a po celom svete dochádza k rapídnemu úbytku biodiverzity. Dopady klimatickej zmeny už dávno vplývajú na celú (široko ponímanú) oblasť životného prostredia. Majú nielen environmentálne, ale aj ekonomické a sociálne následky. Zhoršuje sa dostupnosť potravy a pitnej vody, extrémne počasie ničí ľuďom domovy. Klimatická kríza prispieva k nárastu cien potravín, prehlbovaniu chudoby, hladu a chorobnosti, a tým aj k masovej migrácii z najhoršie postihnutých oblastí. Zvyšuje sa riziko násilia a vojnových konfliktov. Klimatická kríza je tu a my musíme konečne začať konať.

24.01.2008
Návrhy Európskej komisie (EK) v oblasti energetickej politiky sú pre Priateľov Zeme sklamaním. Záväzok znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 iba o pätinu je pre boj s klimatickými zmenami nedostatočný. Problémom je aj podpora biopalív.
14.12.2007
Delegácia USA sa počas rokovaní OSN o klimatických zmenách v indonézskom letovisku Bali snaží o dohodu bez obsahu. Tvrdia to medzinárodní Priatelia Zeme.
11.09.2007
Priatelia Zeme vyzývajú Európsku úniu na prehodnotenie plánu, ktorý predpokladá využívanie biopalív v doprave. Dôvodom je správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
08.06.2007
Rusko a USA odmietli záväzok, aby znížili emisie oxidu uhličitého (CO2) do roku 2050 o polovicu. Všetky ostatné krajiny na stretnutí G8 tento sľub dali, čím zobrali do úvahy názor vedeckej komunity. Tá tvrdí, že radikálne zníženie produkcie CO2 je dôležité, aby sa zemeguľa ďalej neotepľovala.
30.05.2007
Skupina bojujúca za ochranu životného prostredia pod názvom Priatelia Zeme zažalovala v utorok Kanadu za to, že nedodržala záväzky, ktoré jej vyplývajú z Kjótskeho protokolu.
10.05.2007
Pozičný dokument o biomase (1) s názvom „Účelné a efektívne využívanie biomasy na Slovensku“ doposiaľ podporilo 19 organizácií (viď nižšie). Dokument, ktorý pripravili organizácie Priatelia Zeme-CEPA, o.z. ZA MATKU ZEM a Centrum energetických alternatív, stanovuje základné pravidlá pre využívanie biomasy na energetické účely.
21.02.2007
Priatelia Zeme varujú, že Európska únia smeruje k dvojakým štandardom v otázke emisií oxidu uhličitého. Vyplýva to zo stretnutia ministrov životného prostredia štátov EÚ. Tí uznávajú, že vyspelé krajiny musia do roku 2020 znížiť emisie o 30 percent, paradoxne však navrhujú pre EÚ ako celok cieľ 20 percent.