Lídri G8 sa dohodli, že sa dohodnú

Heiligendamm, 08.06.2007

Rusko a USA odmietli záväzok, aby znížili emisie oxidu uhličitého (CO2) do roku 2050 o polovicu. Všetky ostatné krajiny na stretnutí G8 tento sľub dali, čím zobrali do úvahy názor vedeckej komunity. Tá tvrdí, že radikálne zníženie produkcie CO2 je dôležité, aby sa zemeguľa ďalej neotepľovala. Podľa nich je dôležité udržať nárast teploty pod dvoma percentami v porovnaní s úrovňami spred priemyselnej revolúcie. Tak sa bude dať vyhnúť katastrofálnym suchám, či záplavám nižšie položených oblastí. Boj s klimatickými zmenami však bez prispenia Spojených štátov amerických, ktoré produkujú najviac oxidu uhličitého, nemá význam. Hoci osem najvyspelejších krajín sveta reprezentuje iba 13 percent svetovej populácie, je zodpovedných až za 43 % všetkých skleníkových plynov.

„Od lídrov štátov G8 sme za posledné roky počuli veľa prázdnych sľubov, avšak bez výsledku. Vyzývame ich, aby teraz konali a podnikli rozhodné kroky na zníženie skleníkových plynov,“ hovorí kampaňový koordinátor medzinárodných Priateľov Zeme Yuri Ondera.

Lídri ôsmich najvyspelejších krajín sveta v nemeckom Heiligendamme však predsa určitý pokrok dosiahli. Pod vedením nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa dohodli, že budú o klimatických zmenách intenzívne rokovať. Začiatkom má byť konferencia OSN, ktoré sa koná v decembri 2007 na Bali, pričom rokovania by sa mali ukončiť v roku 2009.

„Americkej administratíve, ktorá sa už dlhú dobu snaží sabotovať boj s klimatickými zmenami, sa našťastie nepodarilo odhovoriť svetových lídrov od ďalších rokovaní. Mnohostranné vyjednávania tak budú pokračovať.“ uzatvára Y. Ondera.

Podľa Priateľov Zeme národy G8 zatiaľ neplatia chudobným krajinám ekologický dlh, ktorý tvoria svojou nadmernou produkciou. Ako tvrdí dva a pol tisíc vedcov z Medzivládneho panelu OSN o klimatických zmenách, následky tohto správania vo forme náhlych zmien počasia nesú najmä štáty Afriky a Latinskej Ameriky.
Viac informáciíYuri Ondera, koordinátor medzinárodných Priateľov Zeme pre klimatické zmeny, Tel.: 0081-909 6834747
Niccolo Sarno, mediálny koordinátor medzinárodných Priateľov Zeme, 0031-6-51005630
Kľúčové slová: klimatické zmeny