Finalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý Jur

OBYČAJNÝ CHODNÍK... a pod ním kompostovanie.

Pretože mám malú záhradku, chcel som využiť každú možnosť, aby som našiel miesto, kde bude kompostér. Napadol ma chodník.
Tak skôr ako som ho vybudoval, vykopal som jamu, vyšaloval a vybetónoval zvislé steny a vyrobil „prefabrikátiky“, ktorými som jamy prekryl a vytvoril tým strop, ktorý je chodníkom.
Prefabrikátiky majú šírku 20 cm, aby som mohol dobre s nimi manipulovať a majú vybratie, aby kompost vetral a zároveň som tým vytvoril úchyt, za ktorý ich chytám pri otváraní. Otvorím toľko prefabrikátikov koľko potrebujem. Na kuchynský odpad stačí 1, na fúrik 5, ale otvoriť môžem aj celú dĺžku.

Moje kompostovisko má 2 komory, kompost prehadzujem z 1 do druhej, aby dobre vyzrel, na jar vyzretú komoru otvorím, preosejem a používam v záhrade. Každý rok mám 1 komoru výborne vyhnitú.

Každá komora má dľžku 2,5 m, šírku 1 m a hĺbku 1,1 m. Tak získam z vyhnitej komory cca 1,3 m3 kompostu.

Do kompostu vsypávam najmä kuchynský odpad /nie potraviny/ a odpad zo záhrady /listy, odrezky zo stromčekov a pod/.

A takto to funguje rok, čo rok už 25 rokov.

Priložené fotografie:
Je to len obyčajný chodník, ničomu nezavadzia ani neuberá zo záhrady.

Príklad otvorenia 1 prefabrikátika z prvej komory, keď sa vsypáva kuchynský odpad /nie zvyšky potravín/ a zvyšky zo záhrady

A takto vyzerá druhá komora, kde kompost dozrieva a bude sa osievať.


A potom ... už len usmievavá úroda.

KOMPOSTUJTE, OPLATÍ SA VÁM TO.

Finalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý JurFinalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý JurFinalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý JurFinalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý JurFinalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý JurFinalista Miss Kompost 2013 - 1. miesto: Peter Kuna, Svätý Jur