Súťaž Miss Kompost 2015, 3. miesto: Ladislav Brtáň z Košece

Výzva súťaže Miss Kompost 2015 ma zastihla práve pri preosievaní vyzretého kompostu, tak Vám ho môžem predstaviť v plnej kráse. Čerstvo preosiaty, pripravený na okamžité použitie, má dĺžku 3,8 m, šírku 1,4 m a výšku 0,65 m. 
 
Čo neprešlo cez sito, použijem po vyčistení záhrady pri založení nového kompostu. Kompost si nevyberal a zjedol všetko, čo záhrada ponúkla, vypletú burinu, pokosenú trávu, lístie, čistý drevný popol, opadané ovocie, zbytky z čistenia zeleniny a ovocia, výluh z čajov a kávy, príležitostne kurací a zajačí trus získaný výmenou za nadbytočnú úrodu, pridávanú slamu na získanie správneho pomeru dusíkatých a uhlíkatých látok a samozrejme aj vodu, aby mu nevyschlo v hrdle – ako sa vraví.
Mal som aj dobrého pomocníka – kompostér, ktorý som získal práve v tejto súťaži. Spolu s dcérou sme mu našli miesto rovno pri chodníku do skleníka, čo sa ukázalo časom ako výborné umiestnenie. Zvyšky očistenej zeleniny zo skleníka a záhrady putovali ihneď do kompostéra a očistená a vonku umytá zelenina do kuchyne.
Po zvládnutí samotného kompostovania som sa tento rok zameral na využitie kompostu pri pestovaní zeleniny a zistil som, že to naozaj funguje. Všetko rástlo ako z kompostu, ako môžete vidieť na fotkách a hlavne bez chémie. Odmena za námahu v podobe čerstvo odtrhnutej zeleniny je na nezaplatenie.
 
Kompostovanie je jedna z ciest ku zdraviu. 
 
Súťaž Miss Kompost 2015, 3. miesto: Ladislav Brtáň z KošeceSúťaž Miss Kompost 2015, 3. miesto: Ladislav Brtáň z KošeceSúťaž Miss Kompost 2015, 3. miesto: Ladislav Brtáň z Košece