Súťaž Miss Kompost 2015, 5. miesto: Katarína Hudecová z Lietavskej Lúčky

Od malička sme boli doma vedení, aby sme ničím neplytvali. Jedlo sme nikdy nevyhadzovali a ak nám náhodou aj nejaký odpad vznikol, vždy sme ho využili. Dali sme ho sliepkam alebo na hnojisko. 
 
Po presťahovaní do nového domu s veľkou záhradou sme vymenili hnojisko za kompostovisko. Kompostovanie sme postupne vylepšovali. Najprv sme si vyrobili kompostovisko stočením gumeného pásu o výške 100 cm s priemerom 120 cm (to teraz používame ako vysoký záhon).  
 
 
Neskôr sme si kúpili aj plastový kompostér o objeme 390 litrov a rozmeroch 110 x 66 x 66 cm. 
Tento rok nám pribudol ďalší plastový kompostér o objeme 1050 litrov šesťuholníkového tvaru s priemerom podstavy 136 cm a výškou 107 cm, ktorý nám bezplatne poskytla obec.
Kompostér kŕmime biologickým odpadom z kuchyne, zvyškami z pestovania na záhrade, pokosenou trávou, orezanými konármi, ktoré predtým podrvíme; opadanými jablkami, lístím, burinou, ktorú predtým skvasíme – jednoducho žiadne rastlinné zvyšky nevyhodíme, ale po úprave ich vložíme do kompostoviska. Vždy, keď do neho vložíme novú surovinu, tak ju vidlami premiešame so starším materiálom. Takto zabezpečíme nielen ich rovnomerné rozloženie v kompostovisku, ale aj dostatočné prevzdušnenie.
Vzniknutý kompost používame na záhrade na hnojenie pestovaných rastlín, na pestovanie priesad, k stromom, ku kvetom atď. Bez kompostu si pestovanie nevieme už ani predstaviť. Všetko lepšie rastie, je zdravšie, kvety krásne kvitnú. Uhoriek, paprík a paradajok sme nemali nikdy viac, ako teraz. Zásobujeme nimi celú rodinu.
 
Keď chceme niečo od záhrady brať, musíme jej aj niečo dať. My jej dávame lásku a kompost.
Súťaž Miss Kompost 2015, 5. miesto: Katarína Hudecová z Lietavskej LúčkySúťaž Miss Kompost 2015, 5. miesto: Katarína Hudecová z Lietavskej LúčkySúťaž Miss Kompost 2015, 5. miesto: Katarína Hudecová z Lietavskej Lúčky