Miss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo Zvolena

Pripájam sa spolu s našou rodinou (od dôchodcov až po tridsiatnikov)do vašej súťaže. A tým aj k podpore myšlienky kompostovania ako bežnej činnosti ku prospechu všetkých. Podporiť seba aj komunitu. Kompost máme na záhrade v osade Hrčkov Jarok I. Ale slúži minimálne pre tri ďalšie domácnosti okrem rodičov aj pre moju s bratom. Nosíme poctivo kuchynský odpad z naších sídliskových adries mesta. Prípadne aj zbaští niečo od susedov. Ale toto je len jeden z bonusov mať domáci kompostér. A je to lepšie ako mať psa, či mačku na sídlisku.
Parametre kompostoviska:
Je zmajstrovaný s odpadových ázijských talianských drevených paliet na prevoz baliacich strojov. Takže dostali druhú šancu slúžiť ďalej ku našej spokojnosti. Kompostovisko je dvojkomorové s prehĺbeným a priepustným dnom. Je dobre odvetraný už odspodu. Je v tieni pod naším orechom a strieborným smrekom. Základňa komory je rozmermi široká a dlhá cca 1,6m s hĺbkou 1,5m. Ročne z neho v neskorú jeseň vyvezieme min. 2m3 kompostu. Prehadzujeme min. 1x ročne váčšinou v jeseň, jar. V strede kompostovej aktívnej komory máme zabitý hrabový kôl zrezaný tesne pred Jánom. Priíjma astrálnu energiu hviezd a kompost lepšie dýcha, zrie. Jeden z biodynamických princípov sme aj my v našom komposte uplatnili!!
Ten ale z časti vždy ide najprv ku tekviciam, cuketám. Veď sa aj vraví „ kedy sa tekvica nehanbila aj by na hnoji rástla!“ Ale hnoja v dnešných časoch niet, skôr zoženiem úver v nebankovke! A tá energia podporí bohatú úrodu. Ostatok na hriadky pri ryľovačke v jeseň.

Apetít: Základom kompostu je zelený biologický odpad t.j.: ďatelinotráva z kosených trávnikov, pestovateľský odpad z údržby záhonov, ovocných stromov, tují (konáre, výhony, kvetinové rabaty) V jeseň lístie z duba, orecha. Prípadne piliny, hobliny od kutila.
A po sezóne črepníkových muškátov a izbových rastlín aj tie komplet skončia na kope. Občas pri záhradkárskej brigáde tu skončí vegetačný odpad vyvezený za plot osady. Korením ako som spomínal je všetok kuchynský odpad z varenia, zaváracích kampaní, grilovačiek. V zime popol z bukovej, dubovej metrovice, kedže kúrime drevom u rodičov. Takže náš kompost je všežravec – nevyyberá si. Typ Fraňa Kráľa „ Čenkovej dieťa“. Používame ho surový, nepreosievame.
Pri zažívacích problémoch nášho pašáka zeleného keď sa prežerie a nestíha klesnúť je nafúknutý mu pomôžeme vermikompostom v granuliach, urýchľovačom kompostu. Ako dezinfekciu a ústny dezodorant používam dusikaté vápno, mletý dolomit. Keď poslúcha ako zákusok dostane „ Guáno, rohovinu mletú so superfosfátom“ ale len naozaj keď poslúcha. Zo zákuskov sa tlstne tak dávame pozor... A čo vám je života v tom komposte, také čudá by ste nechceli aby vám liezli po posteli doma, votrelci...
Záver: Ale máme radosť. Šetrí nám čas, peňáze a energie. Tak prečo to nerobiť! Dá nám istotne viac ako nám náš milovaný terajší premiér sľúbi.

Miss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo ZvolenaMiss Kompost 2014, 6. miesto: Róbert Lipták zo Zvolena