V jesennom čísle sa dočítate o tom, čo je zlé na skládkovaní odpadov, o tom čo všetko sa udialo na letnom Ekotábore v Devičanoch, o našich aktivitách za posledný štvrťrok, kto sa stal Miss Kompost, ale aj o tom, ako môžete znížiť množstvo svojich odpadov v tomto ročnom období. V časti .my odpovedáme sa dozviete ako zaviesť triedený zber vo vašej práci.
Milí priatelia,
aj tento rok vyvrcholilo pre nás leto Ekotáborom. Oslávili sme už pätnásty jubilejný ročník. Zároveň sme Ekotábor presunuli na nové miesto, bližšie k našim členom zo západného a stredného Slovenska. Prednášky na tomto ročníku sme sa rozhodli zamerať tak, aby sme účastníkom ukázali, ako sa môžu aktívne zapojiť do diania okolo seba. (Viac sa o tom dočítate na stranách 6,7) Myslím, že sa nám to aj podarilo. S radosťou som pozoroval, s akým záujmom sledovali účastníci boj rôznych slovenských aktivistov za lepšie, spravodlivejšie alebo krajšie miesta pre život.
Rozmýšľal som počas prednášok nad tým, prečo sú takýto ľudia potrební na Slovensku. V našej práci sa aj my stretávame s rôznymi zámermi, škodlivými pre životné prostredie alebo komunity. Niektoré z nich sú škodlivé preto, lebo investor chce zarobiť práve na tom, že obsadí so skládkou alebo spaľovňou územie na to nevhodné. Iný prípad je, ak koná investor v dobrej viere, že jeho zámer je prínosom pre životné prostredie. Takíto investori bývajú často zavedení rôznymi poradcami, sledujúcimi vlastné zámery. V oboch prípadoch sú ale potrební aktívni ľudia, ktorí vedia ponúknuť rozumné argumenty a nájsť pre ne podporu verejnosti, či vo veci činných orgánov. Aby nebol boj týchto ľudí bojom s veternými mlynmi, naše Centrum pomoci občanom im poskytuje podporu.
Snažíme sa v ňom verejnosti ukázať aj to, že ak bojujú proti skládkam a spaľovniam, mali by sami ísť príkladom v nakladaní s odpadom. Ak sa totižto nesnažia predchádzať vzniku svojho odpadu a separovať, bude neustále potrebné budovať nové skládky a spaľovne. Bojovať proti budovaniu skládky a zároveň vytvárať potrebu na ich budovanie je krátkozraké a trochu aj pokrytecké. Preto je potrebné, aby ľudia vždy začali riešiť problémy životného prostredia alebo spoločnosti od seba. Aby boli pozitívnym príkladom nielen boja proti problému, ale aj pozitívnym príkladom riešenia problému.
Žiaľ, nie každý aktívny občan chápe tieto súvislosti. My sa ich snažíme chápať a vytvárať aj osobný príklad. A veríme, že aj vy ste pozitívnym príkladom pre svoje okolie, alebo aspoň rozmýšľate nad tým, ako prejaviť svoj postoj, aby ste zmenili to naše spoločné miesto pre život k lepšiemu. Ak ste pre to inšpiráciu nenačerpali na letnom Ekotábore, skúste to v tomto vydaní Ekolistov.
Príjemné čítanie prajem.
Martin Valentovič
12 strán, formát A4, obálka plnofarebná, tlač na recyklovanom papieri. Tlačená verzia má jednofarebné vnútro, elektronická verzia na staihnutie je plnofarebná.
Táto podstránka bola vytvorená: 10. November 2011 - 17:45, naposledy bola upravená: 7. February 2012 - 22:26.