Súťaž Miss Kompost 2015, 2. miesto: Božena Pospíchalová z Lietavskej Lúčky

Kompostujeme už dlhé roky. Náš kompostovací kútik je zložený z dvoch kompostérov a priestoru na dozrievanie kompostu. 
Starší kompostér je čiernej farby a má objem 450 litrov. Jeho miery sú 80x80x82 cm. 
 
Novší je zelenej farby s objemom 1050 litrov. Priemer šesťuholníkovej základne je 136 cm a jeho výška 107 cm.
 
Pomocou kompostovania dokážeme zužitkovať všetky biologické odpady, ktoré vznikajú na záhrade a v domácnosti. Patria medzi ne tráva, lístie, odpad z kuchyne, opadané a zhnité ovocie a zelenina, burina, konáre z orezávania stromov a kríkov (aj ruží, malín), odkvitnuté kvety, zvyšky zo záhrady. Základom je všetko čo najdôkladnejšie posekať a zmiešať navzájom. Pri kompostovisku máme drevený pník, na ktorom posekáme všetky veľké kusy mäkších rastlín. Konáre a tvrdšie rastliny drvíme na elektrickej drvičke. Takto podrvený suchší materiál si uskladníme a postupne ho pridávame napr. k tráve. Pravidelne kompost miešame. Nový kompostér sa ľahko otvára, takže to ide ľahko.
Vyrobený kompost používame ako hnojivo v skleníku a na záhrade pri pestovaní rastlín 1. a 2. trate, ale aj pri pestovaní kvetov, drobného ovocia a pri ovocných stromoch. Kompost nadľahčuje pôdu a pomáha rastu rastlín. Záhradkárčenie ma neuveriteľne baví a kompost mi pri tom veľmi pomáha.
 
Vyhadzovať všetok ten bioodpad by bolo zbytočné. Veď sa dá krásne zužitkovať na záhrade. Rastliny tie živiny potrebujú.
Súťaž Miss Kompost 2015, 2. miesto: Božena Pospíchalová z Lietavskej LúčkySúťaž Miss Kompost 2015, 2. miesto: Božena Pospíchalová z Lietavskej LúčkySúťaž Miss Kompost 2015, 2. miesto: Božena Pospíchalová z Lietavskej Lúčky