Súťaž Miss Kompost 2015, 1. miesto: Jozef Vyšňovský z Košíc

Naša záhradka spolu s dvorom má veľkosť iba 2.25 árov. Za viac ako 20-ročné kompostovanie sa nám už v rámci rozkladu "skompostovalo" aj niekoľko drevených kompostérov. :) Nepoužívame žiadne penetráky, ochranné nátery či laky a pod., takže rozkladu "odpadových" dosiek sa nebránime – je to skôr vítané. :) Kompostoviská máme umiestnené v polotieni vedľa čerešne. 
 
Hlavný kompostér: šírka 115 cm; dĺžka 200 cm; výška 100 cm.
Vedľajší – pomocný kompostér: šírka 115 cm; dlžka 200 cm; výška 40 cm – voľné uloženie, 
bez debnenia.
Aby kompost mal čo najlepšiu kvalitu – konzistenciu, snažíme sa po celý rok o jeho napĺňanie rôznorodou štruktúrou bioodpadu - o pestrú "stravu". Samozrejme, nič nerobíme nasilu, ale všetko prirodzene tak, ako to prichádza, ako to každý rok so sebou prinášajú rôzne "agrotermíny"...
Jarou sa pre kompost začína asi najkrajšie obdobie. Tešíme sa, keď už prvá pokosená tráva môže prekrývať dovtedy iba zimný kuchynský biologický odpad obohatený hoci aj o rozdrvené škrupinky z vajíčok, či o občasný čistý preosiaty popol z dreva.
Vypletá burina, posekané či záhradníckymi nožnicami na kúsky "nastrihané" odrodené suché časti malín, konárov zo stromov, stromčekov okrasných aj ovocných, veľmi výdatne napomáhajú kvalite a prevzdušňovaniu kompostu. Snažíme sa aj o rovnomerné rozloženie každého "sústa", ktoré práve ponúkame kompostu, aby sa v celej šírke dial rovnomerný proces vyzrievania – rozkladu kompostu. Rozhŕňaním prikladaného obsahu sa nám tak podarí dodržať aj rovnomernú vlhkosť. Preto sme radi, ak po suchších vrstvách nasleduje nejaká čerstvo pokosená tráva, či nejaké listy zo zeleniny, stromov a pod. Ak dlho neprší, občas kompost jemne pole-jeme vodou z konvice s nasadenou ružicou. Opadané lístie a všetko čo po zbere hlúbovín, paradajok, fazule atď. 
v záhradke zostáva, je zase svojským jesenným prínosom pre kompost.
Zvyčajne na jar odoberieme z kompostu vrchné vrstvy vedľa hlavného kompostoviska a v spodnej časti už máme vrstvu kvalitného humusu. Väčšie, ešte nerozložené kúsky vrátime späť do novozaloženého kompostu, aby mu tento "naočkovaný" substrát napomohol k rýchlejšiemu naštartovaniu rozkladu.
Kompost, ktorý chceme použiť do črepníkov na kvety a iných nádob, preosejeme.
 
Použitie kompostu:
Na pestovanie zeleniny nemáme veľa priestoru, preto každá nová jar je pre nás novou výzvou, ako čo najlepšie a najekonomickejšie využiť vyčlenené miesto. Vynaliezavosti sa u nás nikdy nekládli medze.
Priestor nám zaberá niekoľko okrasných a ovocných stromov, jahody, stále rodiace maliny, 
no aj množstvo černíc a tiež ovocie v kríčkovej a v stromčekovej podobe.
A tak skleník, voľná pôda, črepníky, kvetináče, staré smaltované veľké aj malé hrnce a rôzne iné nádoby až po polystyrénové, všetko naplníme vlastným kompostom a vysadíme svojimi sadenicami. Odmenou sú pre nás zdravé plody paradajok, cukiet či uhoriek...
Nikdy nič nepostrekujeme, počítame s prirodzenými stratami aj tam, kde by možno mohla pomôcť chémia.  
Súťaž Miss Kompost 2015, 1. miesto: Jozef Vyšňovský z KošícSúťaž Miss Kompost 2015, 1. miesto: Jozef Vyšňovský z KošícSúťaž Miss Kompost 2015, 1. miesto: Jozef Vyšňovský z Košíc