Z našej práce

19.08.2024

Školili sme MOPS z Raslavíc a Zborova, prednášali sme o odpadoch v Trenčianskych Tepliciach, zrealizovali sme informačnú kampaň v Úľanoch nad Žitavou, zrealizovali sme informačnú kampaň v Partizánskom, diskutovali sme na EKO DNI v Považskej Bystrici...

V dňoch 2. a 3. júla 2024 sme školili pracovníkov miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) z obcí Raslavice a Zborov. Počas dvojdňového interaktívneho školenia sa zúčastnení dozvedeli všetky dôležité informácie o odpadoch, ich vplyve na životné prostredie a zdravie, systémoch nakladania s komunálnymi odpadmi vo svojich obciach, o kompostovaní... Veríme, že získané informácie budú aplikovať vo svojom osobnom živote, ale aj šíriť ďalej pri výkone svojej práce.

Dňa 8. júla 2024 sme prednášali pre verejnosť v Trenčianskych Tepliciach. Na prednáške spojenej s besedou na tému odpady a jeho triedenie sa zúčastnení dozvedeli: prečo je potrebné minimalizovať odpad a ako sa to jednoducho dá robiť, čo všetko môžeme zadarmo odovzdať do triedeného zberu odpadov, výhody triedenia kuchynského odpadu a ako to bude ďalej s poplatkami za odpad. Každý, kto sa prednášky zúčastnil, dostal od mesta balíček kompostovateľných vreciek, ktoré sú určené na zber kuchynských BRO.

V dňoch 9. až 12. júla 2024 sme zavádzali zber kuchynských BRO z domácností v obci Úľany nad Žitavou. Každú domácnosť žijúcu v rodinnom dome sme osobne navštívili, vysvetlili systém zberu a odovzdali sme im leták a pomôcky na zber – 10 litrový košík, 21 litrovú nádobu a 25 ks kompostovateľných vreciek. Potreba zavedenia zberu kuchynských BRO vyplynula z analýzy zmesových odpadov. Tá totiž preukázala, že sa v nádobách na zmesový odpad stále nachádza veľké množstvo kuchynských BRO a to aj napriek domácemu kompostovaniu. Osobne sme navštívili 370 domácností.

V dňoch od 15. do 29. júla 2024 sme zrealizovali informačnú kampaň „od domu k domu“ v meste Partizánske. Obyvateľov žijúcich v rodinných domoch v mestskej časti Štrkovec sme informovali o dvoch novinkách. Prvou je štart pilotného projektu nového systému zberu zmesových odpadov, ktorý bude podkladom pre zavedenie množstvového zberu v zástavbe rodinných domov. Druhou je zavádzanie zberu kuchynských BRO v domácnostiach, ktoré si ich z akéhokoľvek dôvodu nekompostujú svojpomocne. Osobne sme navštívili 301 domácností.

V piatok 19. júla 2024 sme sa zúčastnili na zaujímavej vzdelávacej aktivite „EKO TALKSHOW s hosťami“, ktorá sa konala v rámci akcie „EKODEŇ 2024“ v Považskej Bystrici. Na diskusii sa zúčastnili Katarína Kretter (Envipak), Branislav Moňok (Priatelia Zeme – SPZ), Natália Pažická (greenfluencerka), Bekim (raper, stand-up komik), hudobný hosť Barbora Švidraňová a moderátorka Lenka Vavrinčíková. Témy diskusie – predchádzanie vzniku odpadov, ako správne triediť komunálne odpady, kompostovanie, rýchla móda - boli vďaka tomu podané divákom atraktívnejším spôsobom...

01.07.2024

Júl bez plastov (v angličtine Plastic Free July) je celosvetové hnutie, ktoré každoročne vyzýva a pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia.

Počas celého mesiaca vám aj my budeme prinášať rôzne nápady, ako môžete znížiť produkciu plastového odpadu. Ak ste zvedaví, môžete si ich pozrieť na www.nulaodpadu.sk/bez-plastu/jul-bez-plastov

Ak sa potrebujete motivovať, navštívte našu stránku www.nulaodpadu.sk/bez-plastu , kde sa dozviete prečo sú plasty a plastové znečistenie skutočne vážnym problémom nie len pre životné prostredie, ale aj naše zdravie.
 

25.06.2024
Prednášali sme v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre
V nedeľu 10. júna 2024 sme sa zúčastnili na podujatí „Nedeľný Čil“ v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre, ktoré sa venovalo ochrane prírody a životného prostredia. Vystúpili sme s prednáškou „Ako sa nezamoriť odpadom“, v ktorej sme poukázali nielen na nutnosť zvyšovania kvality a miery vytriedenia komunálneho odpadu, ale hlavne na nutnosť prevencie vzniku odpadov. Vysvetlili sme tiež súvislosti tvorby a nakladania s odpadmi s klimatickou, energetickou a surovinovou krízou. Na záver sme predstavili niektoré príklady znižovania tvorby odpadov v každodennom živote.
 
Zúčastnili sme sa exkurzie v severnom Taliansku, v odpadárskej spoločnosti kde dosahujú až 90 % mieru vytriedenia komunálneho odpadu
V dňoch 4. – 6. júna 2024 sa naša kolegyňa zúčastnila exkurzie v severnom Taliansku, na ktorej boli predstavené úspechy odpadárskej spoločnosti Contarina. Verejná odpadárska spoločnosť Contarina je zodpovedná za nakladanie s komunálnymi odpadmi v 49 obciach a mestách s počtom cca 555 000 obyvateľov, vrátane mesta Treviso s počtom cca 80 000 obyvateľov.  Vytvorením komfortného zberu odpadov, motivačným poplatkom za zmesový komunálny odpad, osvetou a efektívnym systémom kontroly sa dosiahla takmer 90 % miera vytriedenia komunálneho odpadu.  Keď si to porovnáme so Slovenskom, tak v súčasnosti dosahujeme v našich obciach a mestách mieru vytriedenia od 30 do 60 % a existuje len veľmi málo obcí, ktoré dosahujú mieru vytriedenia viac ako 60 %. Ďalšie podrobnosti o skúsenostiach z tejto exkurzie predstavíme neskôr.
 
Prednášali sme na Kurze prevádzkovateľov kompostární
V dňoch 22. až 24. mája sa na SPU v Nitre uskutočnil už tretí akreditovaný kurz určený pre súčasných alebo budúcich prevádzkovateľov kompostární. Aj tentoraz bol v tíme lektorov aj náš kolega Branislav Moňok, ktorý odprednášal štyri prednášky – Úvod do témy kompostovania; Požiadavky a skúsenosti pri zbere BRKO; Kompostovanie v rôznych typoch kompostární a Marketing kompostu. 
 
Prednášali sme na webinári CITISYSTEM
Dňa 21. mája 2024 sa uskutočnil 3. tematický medzinárodný webinár CITISYSTEM s názvom: Posilnenie spolupráce zainteresovaných strán pri podpore komunít pri rozvoji obehového hospodárstva založeného na biologickej báze. Naša kolegyňa Lenka Beznáková na ňom odprezentovala úspešný systém zavádzania a zberu kuchynských BRO v zástavbe bytových domov v meste Partizánske, na ktorom naša organizácia intenzívne participovala.
 
Zrealizovali sme ďalšiu informačnú kampaň v Partizánskom
V dňoch 14. a 15. mája 2024 sme vykonali v spolupráci s pracovníkmi mestského úradu v Partizánskom informačnú kampaň pre obyvateľov bytových domov v mestskej časti Štrkovec. Témou kampane bolo zavádzanie nového systému zberu zmesových odpadov z domácností. V rámci tohto pilotného projektu tak chceme vyskúšať a overiť funkčnosť systému zberu, ktorý umožňuje evidenciu zapájania sa do zberu zmesových odpadov na úrovni jednotlivých domácností. Takáto evidencia umožňuje aj zavedenie systému spravodlivých poplatkov podľa skutočne vyprodukovaného množstva odpadov v domácnostiach. Popritom sme ešte zapájali nové domácnosti do existujúceho zberu kuchynských BRO.
 
Zúčastnili sme sa analýzy čistoty vytriedeného BRKO
Dňa 10. mája 2024 sme sa na kompostárni vo Výčapoch – Opatovciach zúčastnili analýzy čistoty vytriedeného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Zorganizovala ju Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre v spolupráci s Ponitrianskym združením obcí. Analyzovala sa vzorka vytriedených BRKO z dvoch obcí, v ktorých sa dlhodobo zbiera BRKO z domácností do 120 litrových nádob. Hmotnostný podiel nečistôt sa pohyboval na úrovní 0,69 % až 1,1 %. Z nečistôt v obidvoch prípadoch prevládal plast. Ich podiel bol v znečistení 58 % a 90 %.
 
Prednášali sme v Partizánskom
Aj tento rok (6. mája 2024) sme v spolupráci s mestom Partizánske uskutočnili prednášku o domácom kompostovaní pre verejnosť. Bola to už 41. prednáška v poradí v rámci úspešného Programu na rozvoj domáceho kompostovania v Partizánskom. Program sa v meste realizuje od roku 2014 a do dnešného dňa vyškolil 2 112 zástupcov domácností žijúcich v rodinných domoch o správnych postupoch pri kompostovaní a využívania kompostu na záhrade. Účasť na prednáške je podmienkou na bezplatné získanie kompostéra od mesta, ktorých už bolo rozdaných do domácností 2 011 kusov. Táto aktivita sa odzrkadlila na znížení množstva zmesových odpadov z rodinných domov o 118 kg na obyvateľa.
 
Prednášali sme na Waldorfskej škole v Bratislave
Dňa 30. apríla 2024 sme zrealizovali 5 interaktívnych prednášok na Waldorfskej škole v Bratislave. Pre žiakov prvého stupňa to bolo na tému kompostovania a zberu biologického odpadu a pre žiakov druhého stupňa téma rýchlej módy. Obidve témy žiakov aj pedagógov zaujali, veľa sa diskutovalo a veríme, že informácie dokážu všetci účastníci preniesť aj do praktického života.
 
Analyzovali sme zmesové odpady v Košeci
Dňa 24. apríla 2024 sme v obci Košeca zrealizovali analýzu zmesových komunálnych odpadov z domácností. Vzorka z náhodne vybraných nádob z celej obce mala hmotnosť 623 kg. Cieľom analýzy bolo zistiť, ako domácnosti triedia, čo im robí problémy, pri ktorých zložkách odpadov je potrebné hľadať možnosti na zlepšenie... Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou boli kuchynské biologicky rozložiteľné odpady (BRO) s vyše 48 %, ale aj to, že záhradné BRO si domácnosti svedomito kompostujú. V zmesovom odpade ich bolo necelé 1 %. Výsledky analýzy niečo naznačili, teraz je potrebné hľadať čo najefektívnejšie riešenia na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve v obci.
 
Zúčastnili sme sa zhromaždenia členov siete Zero Waste Europe
V dňoch 16. až 19. apríla 2024 sme sa zúčastnili každoročného zhromaždenia členov európskej siete Zero Waste Europe (ZWE), tentokrát v Gente v Belgicku. Prišli zástupcovia z 36 členských organizácií z 29 krajín Európy.  Dozvedeli sme sa o kľúčových víťazstvách členov – Za Zemiata (Priatelia Zeme Bulharsko) vyhralo súd o zastavenie zámeru výstavby spaľovne odpadov v Sofii, či Zero Waste Čierna Hora získalo akreditáciu Zero Waste pre hotel. Prezentovali sme i našu prácu. Diskutovali sme, zdieľali sme svoje názory, predstavovali sme najlepšie príklady z praxe, či úspešné kampane. Bolo to veľmi inšpiratívne stretnutie. Tak ako v rodine, sa v ZWE cítime byť prijatí a podporení! Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu! 
 
Analyzovali sme cintorínsky odpad v Úľanoch nad Žitavou
Dňa 3. apríla 2024 sme v obci Úľany nad Žitavou analyzovali odpad z cintorína. Vzorka mala hmotnosť 452 kg. Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou bol záhradný BRO s vyše 36 %. V odpade sme našli napríklad 112 ks monočlánkov, 79 ks elektronických sviečok, ale aj veci, ktoré do cintorínskeho odpadu vôbec nepatria – riečne kamienky, kus betónu, plechový sud od piva. Analýza poukázala aj na niektoré neudržateľné riešenia – kombinovanie rôznych materiálov vo vencoch a kyticiach, ikebany za ťažené betónom alebo sadrou... Výsledky analýzy nám pomôžu pri nastavovaní systému zberu odpadov na cintoríne v obci.
 
12.06.2024

V máji 2022 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA - pri zámere chemickej recyklácie plastov „GREEN PARK ŠTÚROVO“. Na MŽP SR sme zaslali nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto činnosti, pretože sme ju posúdili ako rizikovú vo vzťahu k životnému prostrediu a zdraviu obyvateľstva. V novembri 2022  MŽP SR vydalo záverečné stanovisko, kde s uvedeným zámerom súhlasilo. Proti tomuto súhlasnému rozhodnutia sme na MŽP SR zaslali rozklad a trvali sme na našich predchádzajúcich pripomienkach. Odborníci v Rozkladovej komisii MŽP SR nakoniec zo 16-tich našich pripomienok posúdili 13 ako odôvodnené a vec navrhli ministrovi vrátiť na nové prejednanie a rozhodnutie. Minister MŽP SR na základe návrhu rozkladovej komisie dňa 30. 04. 2024 záverečné stanovisko zrušil a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Veríme, že táto škodlivá činnosť sa nebude realizovať.

Viac o zámere.

12.06.2024
V máji 2022  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „GREEN PARK ŠTÚROVO“, v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková. Predovšetkým sú však rizikové jej výstupy, ktoré navrhovateľ deklaruje ako druhotné palivo, ale ktoré predstavuje zvýšené riziko pre životné prostredie, pretože pri jeho spaľovaní by do ovzdušia unikali škodlivé látky. 
 
Výsledok:
MŽP SR vydalo v novembri 2022 záverečé stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti. Na základe uvedeného Priatelia Zeme – SPZ podali rozklad voči tomuto rozhodnutiu s požiadavkou na vydanie nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti. Okrem nás rozklad podalo ešte Mesto Štúrovo, Mesto Ostrihom (Maďarsko) a LIMES-ANAVUM regionálne vlastivedné združenie.
 
Na základe návrhu Osobitnej rozkladovej komisie na MŽP SR (ďalej len „rozkladová komisia“), minister zrušil dňa 30. 04. 2024 súhlasné záverečné stanovisko a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Je potrebné podotknúť, že zo 16-tich pripomienok v našom rozklade, 13 pripomienok rozkladová komisia posúdila ako odôvodnené. Na základe jednej z našich pripomienok tiež požiadala o stanovisko Odbor ochrany ovzdušia na MŽP SR, ktorý tak ako aj my poukázal na niektoré nedostatočné informácie o posudzovanej technológii a vyjadril tiež pochybnosti o funkčnosti uvádzanej technológie. Veríme, že táto navrhovaná činnosť sa nebude realizovať. 
 
Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie deklarované navrhovateľom ako druhotné palivo je problematické z hľadiska  ich následného využitia.
 
 
30.04.2024

Medzinárodný týždeň povedomia o komposte (International Compost Awareness Week) je najväčšia a najkomplexnejšia vzdelávacia iniciatíva o kompostovaní. Jej cieľom je spolupracovať na zvýšení povedomia verejnosti o tom, prečo by sme mali kompostovať biologický odpad a využívať kompost na zlepšovanie kvality pôdy. Koná sa každý rok počas prvého celého májového týždňa, v tomto roku 5. – 11. mája. Každý rok má inú tému, tohtoročnou témou je: Kompost...Majster prírody v oblasti klímy. 

Viac na https://www.nulaodpadu.sk/medzinarodny-tyzden-povedomia-o-komposte

05.04.2024

Iniciatívy nulového odpadu môžu podporiť správne nakladanie s odpadom a minimalizovať jeho tvorbu a škodlivosť. Pri príležitosti Medzinárodného dňa nulového odpadu, sme sa rozhodli usporiadať akciu s názvom Dva týždne bez odpadu.

29.02.2024

V apríli 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru s názvom: „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov „Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 1 a Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 3“ v DZ Koksovňa“ v U. S. Steel Košice, s. r. o. V skutočnosti by malo ísť o energetické využitie 20 000 ton plastov ročne, ktoré sa pyrolýznym spracovaním stanú súčasťou koksárenského plynu a koksu.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti využitiu plastov, ako energetického nosiča pri technológii spracovania železa, pretože uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Problematické je predovšetkým následné využitie jej výstupov – pyrolýzny plyn (súčasť koksárenského plynu), pyrolýzny olej a tuhý pyrolýzny zvyšok (súčasť koksu).

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V apríli 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA s uplatnením pripomienok k danému zámeru, vyjadrením nesúhlasu s realizáciu tejto činnosti a s upozornením na nedostatočne preverené environmentálne vplyvy pyrolýzy plastov.
  2. Vo februári 2024 sme na MŽP SR zaslali stanovisko s pripomienkami proti správe  o hodnotení a s vyjadrením nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

29.02.2024

V mesiaci február 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru„Hydinárska farma Úbrež“. Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu, že farma je vzdialená len 50 metrov od bytovej zástavby a prevádzkovateľ svojvoľne bez stavebného povolenia, ako aj potrebných súhlasov a povolení v oblasti ochrany životného prostredia, rozšíril halové priestory, zmenil technológiu chovu a následne chce navýšiť počet chovaných kurčiat z 95 000 kusov na 125 000 kusov v jednom chovnom turnuse.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s rozširovaním farmy, ani so zmenou technológie, ktorá už v súčasnosti (bez navýšenia počtu chovaných kurčiat) poškodzuje zdravie blízko bývajúceho obyvateľstva zvýšeným obsahom amoniaku v ovzduší.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2023 sme na Slovenskú inšpekciu životného prostredia SR (ďalej len „SIŽP“)   zaslali podnety na vykonanie kontroly protizákonného skladovania kuracieho trusu pred halami farmy. SIŽP uvedené porušenie zákonných požiadaviek potvrdila a na základe tohto zistenia, ako aj predchádzajúcich opakovaných porušení v oblasti ochrany vôd, ovzdušia a odpadového hospodárstva, obmedzila chov brojlerových kurčiat do 40 000 ks.
  2. V januári MŽP SR zastavilo konanie vo veci EIA, pretože spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. vzala svoj návrh na posúdenie späť.
  3. Spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. však podala opäť zámer, tentokrát na OÚ Sobrance na posúdenie navýšenia počtu brojlerových kurčiat v jednom turnuse do výšky 85 000 kusov.
  4. Vo februári 2024 sme na OÚ Sobrance zaslali stanovisko a pripomienky k uvedenému zámeru a opäť sme vysvetlili dôvody, prečo nie je z hľadiska ochrany zdravia blízko bývajúceho obyvateľstva možný chov kurčiat v takomto počte.
     

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.02.2024

V januári 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru „Výroba konštrukčnýách dosák využitím ostatných odpadov“ navrhovateľa DX Corp, s.r.o. , v rámci ktorého chce navrhovateľ vyrábať konštrukčné dosky lisovaním zmesi rôznorodých odpadov – dokonca aj zmesového komunálneho odpadu a biologicky rozložiteľného odpadu.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s uvedeným zámerom, pretože ide o  veľmi rizikový zámer s výstupmi produktov nielen pochybnej kvality, ale produktov, ktoré môžu predstavovať ohrozenie životného prostredia vrátane zdravia obyvateľstva. Zmesový komunálny odpad z ktorého chce navrhovateľ vyrábať tieto dosky obsahuje zmes rôznych odpadov, rôzneho chemického zloženia nevynímajúc aj možný výskyt nebezpečných odpadov.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári 2024 sme sa prihlásili do konania EIA k uvedenému zámeru, vyjadrili nesúhlas s realizáciou predmetnej činnosti a uviedli závažné dôvody, že povolením takejto činnosti by došlo k poškodzovaniu životného prostredia, ale aj zdravia občanov.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.02.2024

V januári 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „Úprava odpadov pre ich využitie v obehovom hospodárstve“ navrhovateľa SETECO s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Nie je však pravda, že výstupný  pyrolýzny plyn bude mať vlastnosti zemného plynu, ako sa uvádza. Rovnako nie je pravda, že pyrolýzny olej je možné hneď použiť v krakovacích jednotkách v petrochemickom priemysle a tiež nie je pravda, že pyrolýzny tuhý zvyšok je inertným materiálom. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky,  ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári 2024 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.
  2. V januári 2024 sme realizovali odborné poradenstvo pre senickú samosprávu, ktorá bola od začiatku proti uvedenému zámeru. V mesačníku „Naša Senica“ vyšiel aj článok s našimi argumentami proti tomuto zámeru.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

19.01.2024
V posledných týždňoch vyšlo viacero článkov na podporu budovania spaľovní odpadov, avšak musíme konštatovať, že vo väčšine prípadov si ich pisatelia (resp. autori vyjadrení) nedali veľkú námahu s uvádzaním faktov a zdrojov pre ich tendenčné tvrdenia. K jednému z týchto článkov by sme chceli uviesť pár našich pripomienok. Ide o článok uverejnený na https://dennikn.sk/minuta/3753920/  
01.01.2024

V júli 2022 sa Priatelia Zeme – SPZ aktívne zúčastnili verejného zhromaždenia občanov v obci Drienov proti výstavbe spaľovne v jej katastrálnom území a zároveň vstúpili ako účastník konania do procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) tohto zámeru pod názvom „Zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu – Drienov“.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s touto výstavbou energetického zhodnocovania komunálneho odpadu, pretože rizikovosť vo vzťahu k ochrane zdravia by sa jej realizáciou zvýšila, činnosť by mala negatívny vplyv aj na klimatickú, energetickú a surovinovú krízu a samotné smerovania odpadového hospodárstva.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2022 sme sa zúčastnili verejného zhromaždenia občanov v obci Drienov proti výstavbe tejto spaľovne, kde sme účastníkom predstavili naše hlavné výhrady voči zámeru a vyjadrili sme im podporu a vyzvali ich k aktivite.
  2. V júli 2022 sme sa prihlásili v procese EIA za účastníka konania pri posudzovaní tohto zámeru a zaslali naše pripomienkyMŽP SR.
  3. ďalšou júlovou aktivitou bola príprava letáku „Chcete vo vašom okolí spaľovňu?“, v ktorom sme laickú verejnosť informovali o negatívach spojených s výstavbou a prevádzkou spaľovne odpadov. Letáky boli postupne distribuované do domácností v obciach Drienov, Brestov, Bretejovce, Drienovská Nová Ves, Haniska, Kendice, Lemešany, Ličartovce, Petrovany, Nová Polhora, Ploské, Seniakovce, Budimír, Žehňa a Obišovce.
  4. V auguste 2022 sme sa zúčastnili verejného prerokovania správy o hodnotení, kde sme vystúpili s našimi pripomienkami a podporili nesúhlasné stanovisko občanov obce Drienov, ale aj zástupcov okolitých obcí.
  5. V marci 2023 sme poslali na MŽP SR pripomienkyk vypracovanému posudku k Správe o hodnotení v procese EIA.
  6. V decembri 2023 sme podali rozklad proti záverečnému stanovisku, v ktorom MŽP SR súhlasí s výstavbou predmetnej spaľovne.
 
 
01.01.2024

V mesiaci október 2022 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru na pyrolýzu plastov v areáli spoločnosti Chemosvit v meste Svit. Podľa navrhovateľa má ísť len o vývoj a testovanie, a preto svoje navrhované zariadenie nazval: „Vývoj a testovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov“. Podľa nášho posúdenia, vychádzajúc z legislatívy týkajúcej sa ochrany ovzdušia, by takéto zariadenie na vývoj a testovanie mohlo spracovať len 50 ton plastového odpadu ročne. Navrhovateľ však uvažuje s množstvom 1 000 – 1 250 ton ročne.

Priatelia Zeme – SPZ nechcú pripustiť, aby experimentálne zariadenie termickej depolymerizácie (pyrolýzy) spracovávalo navrhované množstvo plastových odpadov od 1 000 – 1 250 ton. Nepreverená technológia termickej depolymerizácie plastov môže byť ohrozením pre zdravé životné prostredie a zdravie ľudí.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienkyna OÚ Poprad a žiadali, aby v prípade povolenia realizácie tohto navrhovaného zariadenia na vývoj a testovanie, bola povolená maximálna kapacita – 50 ton vstupných plastových odpadov ročne.
  2. V januári 2023 bolo vydané záverečné stanovisko OÚ Poprad, ktoré odsúhlasilo spracovanie navrhovaného množstva 1 000 – 1 250 ton plastových odpadov ročne. Proti uvedenému rozhodnutiu sme sa odvolali.
  3. Na základe nášho odvolania bola vec vrátená na nové konanie na OÚ Poprad, ktorý však opäť vydal rozhodnutie, že nie je potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Po našom opätovnom odvolaní už odvolací orgán OÚ Prešov vydal konečné rozhodnutie, ktorým však rozhodnutie OÚ Poprad potvrdil a naše odvolanie zamietol.
  4. Následne sme sa v decembri 2023 odvolali aj proti súhlasu OÚ Poprad na prevádzkovanie tohto zariadenia na zhodnocovanie odpadov, pretože súhlas vôbec nerieši ako sa bude ďalej nakladať s pyrolýznym olejov a pyrolýzny tuhý zvyšok chce odovzdávať na energetické využitie. Takýto prístup OÚ Poprad ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj zdravie občanov.
 
 
01.01.2024

V decembri 2023 Priatelia Zeme – SPZ sa prihlásili do procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru „Centrum energetického zhodnotenia odpadov“ navrhovateľa SLOVNAFT, a.s. V skutočnosti má ísť o najväčšiu spaľovňu komunálnych odpadov, priemyselných a nebezpečných odpadov na Slovensku.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s výstavou tejto spaľovne predovšetkým z dôvodu, že v danej oblasti sa už spaľovňa komunálneho odpadu nachádza. Je to oblasť, ktorá je už environmentálne zaťažená priemyselnou činnosťou a každá ďalšia spaľovňa odpadov má okrem znečisťujúceho vplyvu na ovzdušie aj nepriaznivý vplyv na klímu z dôvodu emisií veľkého množstva CO2 – skleníkového plynu.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V decembri 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.
  2. V januári 2024 sme sa podieľali na spoločnej podpore aktivít (petícia) proti výstavbe tejto spaľovni v rámci iných združení a aktívnych občanov.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.01.2024

V decembri 2023  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie „Zariadenie na zhodnocovanie odpadových polymérov na druhotnú surovinu“ navrhovateľa AGADORA s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov a dokonca aj opotrebovaných pneumatík. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková a z uvedeného dôvodu úplne nevhodná na umiestnenie na okraji kúpeľného mesta.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány. Z uvedeného dôvodu je nebezpečné, aby vzniknutý procesný plyn navrhovateľ energeticky využil v prevádzke ako bežný zemný plyn a dokonca, aby sa tuhý pyrolýzny zvyšok mohol použiť ako hydrosorpčný materiál pre pôdne aplikácie v poľnohospodárstve.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V decembri 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.01.2024

V decembri 2023  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru „Environmentálna transformácia prípravy odpadov pre ich ďalšie využitie“, navrhovateľa JMD IL s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková.

Priatelia Zeme – SPZ súprincipiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky,  ako sú dioxíny a furány. Z uvedeného dôvodu je nebezpečné, aby sa vzniknutý procesný plyn navrhovateľ energeticky využil v prevádzke ako bežný zemný plyn a tiež je nebezpečné považovať tuhý pyrolýzny zvyšok za inertný materiál.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V decembri 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.12.2023
V decembri 2022 nás (Priateľov Zeme – SPZ) požiadali o pomoc občania obce Turňa nad Bodvou, pretože nesúhlasili so zvýšením spoluspaľovania alternatívnych palív v cementárni. Na verejnom prerokovaní vyjadrili svoj nesúhlas aj občania obce Dvorníky-Včeláre a Zádielu. Zvýšenie kapacity spoluspaľovania alternatívnych palív bolo posudzované v rámci zámeru s názvom „Modernizácia linky na výrobu šedého portlandského slinku“. Priatelia Zeme – SPZ vstúpili do EIA procesu ako účastník konania a zaslali na MŽP SR svoje pripomienky. 
 
Výsledok:
MŽP SR vydalo v novembri 2023 záverečné stanovisko, v ktorom súhlasí s týmto zámerom. Voči uvedenému rozhodnutiu sme podali rozklad, ktorého výsledok ešte nie je známy.
Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti sa ešte väčšia časť alternatívneho paliva dováža zo zahraničia, tak jednou z našich pripomienok bola požiadavka na spaľovanie slovenských odpadov. Podľa vyjadrení občanov na verejnom prerokovaní nie je ani súčasná situácia s ovzduším uspokojivá, takže občania sa oprávnene obávajú jej zhoršenia navýšením spoluspaľovania alternatívneho paliva. Priatelia Zeme – SPZ vo svojich pripomienkach uviedli, že pokiaľ sa nepreukáže, že nedôjde k žiadnemu zhoršeniu súčasnej situácie, nemôže dôjsť k žiadnemu navýšeniu spoluspaľovania alternatívneho paliva. Negatívne skúsenosti občanov – so zápachom, prachom, zvýšenou chorobnosťou bude potrebné preveriť a prijať opatrenia na odstránenie negatívnych javov. 
 
Priatelia Zeme – SPZ nebudú súhlasiť s realizáciou uvedenej činnosti pokiaľ sa nepreukáže, že nedôjde k žiadnemu zhoršeniu životného prostredia a prijmú sa opatrenia na odstránenie tých negatívnych javov súčasnej prevádzky, ktoré boli alebo budú preukázané.
 
 
23.11.2023

Európsky týždeň pre znižovanie množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. 

Viac na http://www.nulaodpadu.sk/tyzden-znizovania-odpadu

10.11.2023

Vďaka greenwashingu môžu mnohí z nás uveriť, že energetické zhodnocovanie odpadov v spaľovniach odpadov je čistým zdrojom energie, ktorý nás navyše zbaví nerecyklovateľného odpadu a tak vyrieši problém s odpadmi. Je prirodzené, že všetky spoločnosti sa snažia prezentovať v čo najlepšom svetle, často sa pri tom stáva, že uvádzajú tvrdenia, ktoré nie sú úplne pravdivé alebo sú zavádzajúce. V predošlom článku sme uvádzali príklady, ako spaľovne vytvárajú zelený obraz o svojej činnosti vo verejnom priestore.

Viac na http://www.nulaodpadu.sk/clanok/vyuzivaju-prevadzkovatelia-spalovni-greenwashing-na-skolach

01.11.2023

V októbri 2023 Priatelia Zeme – SPZ podali rozklad proti záverečnému stanovisku Ministerstva životného prostredia SR, v ktorom súhlasí s výstavbou plazmovej spaľovne pod názvom: „Zariadenie na vysokoteplotné zhodnotenie komunálneho odpadu plazmovou technológiou v lokalite Selice“ navrhovateľa SPV Dálovce s.r.o. V uvedenej veci sme poskytli právnu pomoc občanom, bojujúcim proti tejto spaľovni, v okolitých obciach Vlčany, Neded, Žihárec, Diakovce a Tešedíkovo ešte v roku 2020.

Priatelia Zeme – SPZ sme principiálne proti výstavbe tejto spaľovne s plazmovou technológiou, na základe  doterajších zlých skúseností s použitím tejto technológie na energetické zhodnocovanie odpadov.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

1/ V júni 2020 sme poskytli právne poradenstvo občanom proti zámeru tejto spaľovne.

2/ V októbri 2023 sme podali rozklad proti záverečnému stanovisku Ministerstva životného prostredia SR s vyjadrením nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti a predložením argumentov, prečo by bola uvedená investícia škodlivá pre životné prostredie. Rozkladová komisia ešte nevydala konečné rozhodnutie.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

01.11.2023

V októbri 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru „Zariadenie na zhodnocovanie odpadových olejov Nové Zámky“,  pri ktorom išlo o mobilné zariadenie, ktoré chcel jej navrhovateľ Podunajské orechy s.r.o.  používať na filtráciu všetkých druhov olejov, vrátane chlórovaných minerálnych, motorových, prevodových a mazacích olejov.  Výstupný prečistený olej chce navrhovateľ ponúkať na vykurovacie účely.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s takouto činnosťou, pretože filtráciou, ktorá je fyzikálnou metódou čistenia olejov, nedochádza k odstráneniu nebezpečných halogénových látok (chlóru). Spaľovaním takýchto olejov potom môžu vznikať veľmi nebezpečné látky, ako sú dioxíny a furány. Z uvedeného dôvodu nie je možné s týmto zámerom súhlasiť.  

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V októbri 2023 sme sa prihlásili do konania EIA k uvedenému zámeru, vyjadrili nesúhlas s realizáciou predmetnej činnosti a uviedli závažné dôvody, že povolením takejto činnosti by došlo k poškodzovaniu životného prostredia, ale aj zdravia občanov.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

05.10.2023

EÚ vyváža stále väčšie množstvo plastového odpadu do iných krajín mimo EÚ, čo spôsobuje mnoho problémov. Začiatkom roka 2023 odhlasoval Európsky parlament  úplný zákaz vývozu plastového odpadu z EÚ. Legislatívny proces sa ešte neskončil, je potrebné presvedčiť európskych ministrov životného prostredia, aby so zákazom súhlasili.

Viac na http://www.nulaodpadu.sk/clanok/pomozme-zastavit-vyvoz-plastoveho-odpadu-z-eu

26.07.2023

PFAS (perfluóralkylované a polyfluóroalkylované látky) sú skupinou niekoľko tisíc syntetických chemických látok, ktoré sú vysoko stabilné a perzistentné. Keďže sa v životnom prostredí takmer nerozkladajú, dostali aj názov „večné chemikálie“. Rôzne druhy PFAS sa používajú predovšetkým na povrchovú úpravu napr. v textilnom priemysle (vodoodolné oblečenie), v stavebníctve (kompozitné drevené materiály, podlahy), pri úprave obalov (vodovzdorné potravinové obaly), v kuchynskom riade (teflónové panvice), v elektrozariadeniach, v hasiacich penách a v automobilovom priemysle.

Viac na http://www.nulaodpadu.sk/clanok/nebezpecne-pfas-sa-nasli-v-popole-v-procesnej-odpadovej-vode-v-spalinach-zevo-zariadenie-na

18.07.2023
Vedecké dôkazy o klimatickej zmene sú stále jasnejšie – pribúdajú extrémne javy ako vlny horúčav, prívalové dažde, sucho, lesné požiare a tropické cyklóny. Aj na Slovensku už zažívame niektoré z týchto klimatických javov, avšak ako uviedol klimatológ Jozef Pecho v článku pre aktuality.sk*, medzi Slovákmi vládne ešte „falošný pocit bezpečia“. 
 
23.06.2023
V dňoch 21. až 23. 6. 2023 prednášal v Nitre zástupca Priateľov Zeme – SPZ už na druhom tohtoročnom akreditovanom kurze „Prevádzkovanie kompostární“. Organizátorom bola SPU Nitra, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva. Kurzu sa zúčastnili zástupcovia prevádzkovateľov kompostární, samospráv, súkromného a mimovládneho sektora. Dozvedeli sa všetky potrebné informácie týkajúce sa legislatívnych požiadaviek a najlepších praktík zberu biologicky rozložiteľných odpadov, zriaďovania a prevádzkovania kompostární, riadenia a kontroly kompostovacieho procesu, použitia, certifikácie a marketingu kompostu... Kurz bol ukončený exkurziou na kompostárňach v Leopoldove a Výčapy-Opatovciach.
Viac informácii o kurze nájdete na https://www.fzki.uniag.sk/sk/prevadzkovanie-kompostarni/
20.06.2023

Dňa 20. 6. 2023 sme uskutočnili v spolupráci s mestom Partizánske prednášku pre verejnosť o domácom kompostovaní. Na prednáške sa zúčastnili zástupcovia domácností, ktoré majú záujem získať od mesta bezplatne záhradný kompostovací zásobník. Dozvedeli sa informácie nie len o tom ako správne kompostovať a používať kompost, ale aj širšie súvislosti spojené s triedeným zberom, skládkovaním a ekonomikou odpadového hospodárstva v meste.

13.06.2023

Dňa 13. 6. 2023 sme 2x prednášali o triedenom zbere biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov v meste Partizánske. Tento unikátny systém zberu pomáhali Priatelia Zeme – SPZ vymyslieť, nastaviť, odskúšať a celoplošne zaviesť. Jeden a pol ročné skúsenosti a výsledky sme dopoludnia predstavili na konferencii „Obehové hospodárstvo“ a poobede aj zástupcom ôsmych najväčších samospráv z Litvy, ktorí sa prišli na Slovensko inšpirovať v oblasti odpadového hospodárstva. 

15.06.2023

V poslednom období pribudli tri nové samosprávy, ktoré prejavili záujem o spoluprácu na zefektívňovaní odpadového hospodárstva s našou organizáciou. Sú nimi Vráble, Streženice a Vinica. Prebehli už aj prvé stretnutia, na ktorých sme spoločne identifikovali problémy, potenciál a možnosti ako niektoré z týchto problémov vyriešiť. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

26.05.2023

V dňoch 13. 4., 18. 4., 4. 5. a 26 5. 2023 sme sa zúčastnili analýz zmesových odpadov v meste Partizánske. Analyzovaná bola vzorka odpadov zo 128 ks náhodne vybraných nádob s celkovou hmotnosťou 2 348 kg, ktorá pochádzala zo zástavby rodinných domov zo šiestich mestských častí. Cieľom analýz bolo overenie si účinnosti zavedených opatrení na podporu triedenia komunálnych odpadov a podporného programu na rozvoj domáceho kompostovania v meste. Výsledky nám ukázali dosiahnutý pokrok, ale aj rezervy v triedení odpadov. Aj na základe týchto zistení budeme spoločne s pracovníkmi mesta a komisiou životného prostredia hľadať riešenia, ako tieto rezervy odstrániť.