Tlačové správy

Bolo nájdených 45 výsledkov

08.09.2022

Ďalší výskum, tentoraz v okolí spaľovne v Beringene v Belgicku potvrdzuje, že okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami. Výskum na výskyt dioxínov (PCDD/F) a dioxínom podobným PCB (dl-PCB) prebiehal v rokoch 2019 až 2021 a bol nadácii ToxicoWatch zadaný miestnou Mestskou radou.  Okrem iného porovnáva aj výsledky meraní z obdobia pred spustením prevádzky (2019) s výsledkami po spustení prevádzky (2020 a 2021). 

11.11.2014

Každú jar aj jeseň sa opakuje na Slovensku častý rituál. Obyvatelia spaľujú odpad zo záhrad. Mnohí spaľujú nielen záhradný odpad, ale pridávajú aj rôzne plasty, alebo ešte nebezpečnejšie látky. Okrem toho, že tým poškodzujú zdravie seba aj svojich susedov, porušujú tým aj viacero zákonov. Vysvetliť súvislosť medzi rôznymi zákonmi ako aj možnosti riešenia tohto problému bolo cieľom dnešnej tlačovej konferencie.

24.04.2014

Tak ako každú jar, aj túto sa opakuje na Slovensku častý rituál. Občania spaľujú odpad zo záhrad. Okrem toho, že tým ohrozujú zdravie seba aj svojich susedov, porušujú tým aj zákon.

02.02.2011
Aj keď Slovensko doteraz nemalo dioxínovú kauzu takého rozsahu ako Nemecko, neznamená to, že na Slovensku s dioxínmi nie je problém. Ten problém tu je, len je trochu iný. Ohrozené sú najmä doma vypestované plodiny a domáce potraviny.
12.04.2010
Včera bol na mimoriadnom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Košiciach schválený projekt a investícia energetického zhodnotenia odpadu pre mesto Košice Mesto Košice tak určilo podobu odpadového hospodárstva na nasledujúce roky. Prioritu tak bude mať spaľovanie, ktoré by malo byť až na štvrtom mieste.
23.02.2010
Mimovládna organizácia Priateli Zeme – SPZ upozorňuje, že porušeniu zákonov v oblasti ekológie sa stále nevenuje dostatok pozornosti. Mnohokrát aj príslušníci Policajného zboru majú problém posúdiť, či ide o porušenie legislatívy. Priatelia Zeme - SPZ preto v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru pripravili trojicu seminárov, ktoré majú za cieľ zlepšiť orientáciu „mužov zákona“ v oblasti legislatívy v odpadovom hospodárstve.
24.11.2009
Ministerstvo životného prostredia označuje projekt spaľovania odpadov za environmentálny skôr, ako stihlo ukončiť posudzovanie jeho vplyvu na životné prostredie. V liste ktorý ministerstvo adresovalo obci Hencovce tento nechcený zámer pochválilo a vzápätí obci navrhlo prehodnotenie svojho zamietavého stanoviska.
08.10.2009
Dym stúpajúci zo záhrad či verejných priestranstiev, pripomínajúci S.O.S signály, každoročne upozorňuje na zlé návyky ľudí a zdravotné problémy, ktoré si spaľovaním biologického odpadu môžu privodiť. Toxické látky, ktoré pri tom vznikajú škodia nielen životnému prostrediu, ale aj ľuďom samotným. O tom, že konajú protiprávne, nemajú páliaci občania často krát ani potuchy.
20.07.2009
Investor zámeru 21-násobného zväčšenia kapacity spaľovne nebezpečného odpadu v Prešove využil čas dovoleniek na ďalší krok, a podal žiadosť o povolenie. Napriek tomu, že ešte nesplnil podmienky Ministerstva životného prostredia.
29.10.2008
Zodpovednosť za požiar v areáli prešovskej spaľovne leží aj v prípade samovznietenia na pleciach Fecupralu. Priatelia Zeme-SPZ vyvracajú tvrdenia vedenia spaľovne nebezpečných odpadov Fecupral, že nie je za samovznietenie požiaru nijako zodpovedná. Upozorňujú tiež na dezinterpretáciu výsledkov meraní škodlivých látok z požiaru zo strany Fecupralu, keď tvrdí, že nedošlo k žiadnemu úniku škodlivých látok.
08.10.2008
Priatelia Zeme-SPZ v súvislosti s požiarom v areáli spaľovne nebezpečných odpadov Fecupral v Prešove opäť poukazujú na negatíva takýchto prevádzok.
04.09.2008

Spaľovanie lístia, konárov, zvyškov rastlín po zbere úrody a ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti, je zakázané. Napriek tomu dochádza k neustálemu porušovaniu viacerých zákonov.

04.08.2008

Poslanci Európskeho parlamentu novelou Rámcovej smernice o odpadoch zo 17. júna 2008 odsúhlasili preklasifikáciu spaľovní s určitou účinnosťou zo zariadení zneškodňujúcich odpady na zariadenia zhodnocujúce odpady. K doterajším negatívam spaľovní odpadov sa tak pripojil fakt, že spaľovne budú môcť dovážať odpady, vrátane nebezpečných, z bohatších krajín do chudobnejších.

21.07.2008
Priatelia Zeme-SPZ so znepokojením sledujú mediálnu propagandu okolo výstavby spaľovne nebezpečných odpadov Fecupral. Zároveň kritizujú postoj primátora mesta Veľký Šariš R. Orosa, ktorý zámer podporil ešte pred tým, než bola predložená čo i len jediná konkrétna informácia o projekte alebo o vplyve spaľovne NO na zdravie občanov a na životné prostredie.
19.06.2008
Environmentálne mimovládne organizácie sú hlboko sklamané z hlasovania Európskeho Parlamentu (EP) zo dňa 17. júna 2008, ktorým bola schválená novela Rámcovej smernice o odpadoch. Politika EÚ v nakladaní s odpadom sa tak stáva neudržateľnou pre budúcnosť a neodráža ani nutnosť reagovať na klimatické hrozby.
29.05.2008
Už 4 500 občanov podpísalo petíciu proti 21 násobnému zväčšeniu spaľovne nebezpečných odpadov, ktoré chce zrealizovať súkromná spoločnosť Fecupral v Prešove.
17.04.2008
Spoločnost Fecupral plánuje vytvoriť v Prešove najväčšiu spaľovňu nebezpečných odpadov na Slovensku, zväčšením súčasnej kapacity – z 1.000 na 21.000 ton nebezpečných odpadov (NO) ročne. Projekt, ktorý je v etape zákonného posudzovania vplyvov na prostredie, vytvára hrozbu dovozu nebezpečných odpadov z bohatších krajín. Priatelia Zeme-SPZ odoslali na Ministerstvo životného prostredia SR v rámci prebiehajúceho posudzovania vplyvov odborné pripomienky poukazujúce na závažné nedostatky a negatíva projektu.
11.04.2008
Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali v prospech recyklácie a prevencie vzniku odpadov, ale zároveň dali väčší priestor spaľovaniu odpadov. Priatelia Zeme-SPZ vítajú hlasovanie Výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie o potrebe zaviesť jasné ciele pre prevenciu a recykláciu odpadov v rámci novely Rámcovej smernice o odpadoch, sú však sklamaní z rozhodnutia, ktoré nadmerne podporuje spaľovanie odpadov a dovoz odpadov z bohatších krajín do spaľovní chudobnejších.
10.07.2007
Vážený pán primátor, vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec, po dialógu so zástupcami spoločnosti Kosit nasledujúcom po predošlom MZ máme viac dôvodov požiadať Vás, aby ste nepodporili „priemyselný plán spoločnosti Kosit“.
09.07.2007
Mimovládne organizácie Priatelia Zeme - SPZ, Sosna a Abovská osa žiadajú poslancov košického mestského zastupiteľstva, aby nepodporili priemyselný plán spoločnosti Kosit. Tá chce zväčšiť košickú spaľovňu odpadov na takmer 200 000 ton ročne a od mesta žiada podporu niekoľko sto miliónovej investície, pričom doteraz nezverejnila jej celkovú výšku.
04.07.2007
Obyvatelia Košíc a okolitých obcí začínajú petičnú akciu proti plánovanému zvýšeniu množstva spaľovaných odpadov a zväčšovaniu kapacity košickej spaľovne. Chcú tak presvedčiť poslancov Mestského zastupiteľstva v Košiciach, aby nepodporili priemyselný plán spoločnosti Kosit, ktorá chce spaľovať viac odpadov.
29.06.2007
Európski ochranári sú sklamaní z postoja ministrov životného prostredia členských štátov EÚ. Tí na včerajšom zasadnutí Rady ministrov podporili spaľovanie odpadov, čím prepásli šancu modernizovať európsku odpadovú politiku.
25.06.2007
Vážený pán poslanec, vážená pani poslankyňa, dovoľujeme si Vás požiadať a poprosiť, aby ste nepodporili „priemyselný plán spoločnosti Kosit“, ktorý predloží táto spoločnosť už na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
14.02.2007
Priatelia Zeme privítali hlasovanie Európskeho parlamentu, ktorý svojim uznesením podporil prevenciu vzniku odpadu a recyklovanie. Environmentálne skupiny tiež gratulujú europoslancom k zamietnutiu návrhu, ktorého cieľom bolo preklasifikovanie spaľovania. To by umožnilo transport odpadu a jeho spaľovanie v zahraničí.
22.11.2006
Drahé a ekologicky sporné spaľovanie odpadov zo zdravotníctva, používanie škodlivého PVC a ortuti a nedostatočné triedenie odpadov v nemocniciach. Týmito témami sa na seminári Priateľov Zeme-SPZ „ Efektívne zdravotníctvo bez poškodzovania zdravia a prostredia“ zaoberali odborníci z Poľska, Českej republiky a Slovenska.
23.10.2006
Pri spaľovaní odpadov v domácich peciach a záhradách sa uvoľňujú toxické ťažké kovy, karcinogénne dioxíny (1), dráždivý čpavok a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. Napriek tomu, že takéto konanie zakazuje viacero zákonov SR, stále je v domácnostiach bežnou praxou, najmä na vidieku.
24.07.2006
Aktuálny monitoring škodlivín vo vajíčkach v okolí Šale preukázal ešte vyššiu mieru znečistenia prostredia, ako analýza, ktorú v máji zverejnili Priatelia Zeme-SPZ. Koncentrácie toxických karcinogénnych látok ako dioxíny a PCB (1) prekračujú povolené limity. V jednom prípade až dvadsaťnásobne.
29.06.2006
Ministri životného prostredia EÚ sa včera opäť zaoberali kontroverzným návrhom odpadovej stratégie, ktorý obsahuje viacero negatív. K najhorším patrí preklasifikovanie spaľovní komunálneho odpadu na zariadenia pre jeho „energetické zhodnocovanie“. Priatelia Zeme a ďalšie environmentálne organizácie sú sklamené, že ministri k tejto časti návrhu nezaujali stanovisko.
26.06.2006
Požiar skladu chemikálií firmy Detox v Petržalke potvrdzuje, že pri posudzovaní zámerov prevádzok, ktoré majú nakladať s nebezpečnými odpadmi, musí byť bezpečnosť jedným z kľúčových kritérií. Konštatujú to Priatelia Zeme-SPZ, ktorí viaceré takéto zámery nakladajúce s nebezpečnými odpadmi pripomienkovali.
22.05.2006
Priatelia Zeme-SPZ zaslali poverenému generálnemu riaditeľovi Dusla Šaľa otvorený list. Ocenili v ňom iniciatívu podniku podrobnejšie zmonitorovať mieru zaťaženia životného prostredia v okolí Šale. Upozornili však na irelevantnosť odberu vajíčok z veľkochovov. Tie totiž spravidla nakupujú krmivá z kontrolovaných oblastí, ktoré v drvivej väčšine nie sú v bezprostrednom okolí zdrojov znečisťovania. Potraviny z veľkochovov vďaka tomu vykazujú nižšie hodnoty POP, ako vajíčka z domácich chovov.
17.05.2006

V slepačích vajíčkach z okolia Dusla Šaľa sú viac ako 2-násobne vyššie hodnoty toxických karcinogénnych dioxínov, ako povoľuje platný limit SR a EÚ. Analýza ktorú si nechali vypracovať Priatelia Zeme-SPZ, navyše ukazuje aj dvojnásobné prekročenie limitu pre súčet koncentrácií dioxínov a PCB, ktorý bude platný v SR od novembra 2006.

05.05.2006
Aktuálna štúdia Priateľov Zeme spochybnila tvrdenia, že spaľovne odpadu sú schopné vyrábať "zelenú" či "obnoviteľnú" energiu. Podľa výsledkov analýzy totiž produkujú viac emisií oxidu uhličitého ako elektrárne, ktoré využívajú zemný plyn. Energetické využívanie spaľovní odpadu teda nemožno považovať za spôsob, ako zmierňovať vplyv ľudskej činnosti na klimatické zmeny.
08.03.2006
Na projekt spaľovne nebezpečných odpadov podľa zverejnených informácií firma Nisak čerpala úver v hodnote 35 až 50 miliónov Sk. Výsledkom je návrh, ktorého realizáciu pre vážne nedostatky ministerstvo životného prostredia neodporučilo. Priatelia Zeme-SPZ považujú takýto spôsob nakladania s verejnými peniazmi za alarmujúci.
08.03.2006
Ministri životného prostredia členských krajín EÚ sa zajtra budú zaoberať kontroverzným návrhom novej stratégie v oblasti odpadového hospodárstva. Návrh vyvoláva záujem a odpor najmä v nových členských krajinách. Môže totiž viesť k dovážaniu odpadu do ich spaľovní.
22.02.2006
Snaha Priateľov Zeme-SPZ pomôcť občanom dotknutých spaľovňou zaznamenala ďalší úspech. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vydalo dlho očakávané stanovisko k zámeru výstavby spaľovne nebezpečných odpadov v Šali. Jej realizáciu neodporúča. Ide o záverečné stanovisko v rámci zákonného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (1). Priatelia Zeme-SPZ oceňujú rozhodnutie, ktoré priamo potvrdilo ich vecné výhrady voči zámeru.
30.01.2006
Priatelia Zeme-SPZ a Greenpeace vítajú schválenie projektu, vďaka ktorému sa skončí spaľovanie toxických PCB na Slovensku. Technológie na zneškodnenie jedovatých látok z odpadov získa krajina vďaka prostriedkom z OSN z fondu GEF (1)
16.11.2005
Spôsob, akým v súčasnosti väčšina zdravotníckych zariadení nakladá s odpadmi, zbytočne poškodzuje životné prostredie, ohrozuje zdravie pacientov a predražuje ich prevádzku. Priatelia Zeme-SPZ o tomto probléme dnes v Žiline zorganizovali odbornú konferenciu pre zdravotícke zariadenia a štátnu správu.
06.10.2005
Slovensko za posledný rok zaznamenalo 6 zámerov v súvislosti s výstavbou spaľovní nebezpečných odpadov. Podľa Priateľov Zeme-SPZ je takýto vývoj poľutovaniahodný a naznačuje zaostávanie za vyspelými krajinami, ktoré spaľovne nahrádzajú čistejšími a lacnejšími alternatívami.
04.07.2005
Výstavbu spaľovní nebezpečného odpadu minulý týždeň odmietli v dvoch slovenských mestách - Šali a Tornali. Priatelia Zeme-SPZ to považujú za signál pre úrady aj priemyselné podniky, aby sa zamerali na čistejšie spôsoby nakladania s nebezpečným odpadom.
29.06.2005
V súvislosti s plánovanou výstavbou spaľovne nebezpečného odpadu v Šali vypracovali Priatelia Zeme-SPZ odborný posudok vplyvov projektu na životné prostredie. Upozorňujú v ňom, že projekt obsahuje mnoho nedostatkov a že zamlčiava informácie, ktoré sú potrebné pre jeho objektívne posúdenie.
28.06.2005
Priatelia Zeme-SPZ upozorňujú, že straty plánovanej spaľovne nebezpečného odpadu v Šali budú napokon hradiť občania. O negatívach projektu mieni organizácia informovať Európsku komisiu a poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja.
28.04.2005
Priatelia Zeme-SPZ v marci upozornili, že vzorky slepačích vajec z okolia košickej spaľovne obsahujú štyrikrát viac jedovatých dioxínov, ako povoľujú limity EÚ. Tento týždeň boli zverejnené výsledky analýz v ďalších šestnástich krajinách. Údaje, ktoré priniesli, sú alarmujúce.
21.03.2005
Až takmer štvornásobne prekračujú hodnoty dioxínov* v slepačích vajciach z obcí z okolia košickej spaľovne komunálnych odpadov normy EÚ. Analýza, ktorú si nechali vypracovať Priatelia Zeme - SPZ**, navyše ukazuje aj dvojnásobné prekročenie limitov, ktoré navrhuje EÚ pre polychlórované bifenyly (PCB).
04.02.2005
Priatelia Zeme dajú analyzovať slepačie vajcia z okolia košickej spaľovne odpadov pre zistenie obsahu jedovatých dioxínov
25.01.2005
Kosit a.s.* piaty mesiac odmieta poskytnúť informácie o ekonomických a ekologických dopadoch rekonštrukcie spaľovne komunálneho odpadu (TKO) pri Košiciach občianskym združeniam.