Haluzice, 15.02.2022
V Európe sú spaľovne odpadov s využívaním energie často propagované ako bezpečný spôsob zhodnocovania komunálneho a priemyselného odpadu, a to tak pre ľudské zdravie, ako aj pre životné prostredie. Ale je to naozaj tak?
Vážne spochybnenie týchto tvrdení poskytli výsledky výskumu, ktorý sa uskutočnil v roku 2021 v troch krajinách: Litve, Českej republike a Španielsku. Spolupracovali na ňom Nadácia ToxicoWatch so sídlom v Holandsku (ako vedecký partner) a tri environmentálne organizácie: Žiedinė Ekonomika v Litve, Hnutí DUHA v Českej republike a Ecologistas en Acción v Španielsku, pričom všetkých koordinovala Zero Waste Europe.
Projekt biomonitorovania
Na posúdenie skutočného vplyvu spaľovania odpadov na ľudské zdravie a životné prostredie sa tento výskum pomocou biotestov zameral na analýzu prítomnosti perzistentných organických látok (POP´s) v biomarkeroch (slepačie vajcia, ihličie a machy) z okolia spaľovní odpadov (Waste-to-Energy). Sledovanými látkami boli polychlórované dibenzodioxíny a polychlórované dibenzofurány (PCDD/F a PXDD/F); polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH); a per- a polyfluóralkylové látky (PFAS).
Výsledky biomonitoringu
Výsledkomtohto výskumu bolo zistenie vysokého stupňa kontaminácie v okolí všetkých troch spaľovní:
Tento biomonitorovací výskum dáva varovný signál pred kontamináciou životného prostredia toxickými látkami, ako sú dioxíny (PCDD/F), dioxínom podobné PCB, PAH a PFAS.
Znepokojujúce na týchto zisteniach je, že dve z troch spaľovní sú pomerne nové, prvá v Plzni – spustila plnú prevádzku v marci 2019 a druhá v Kaunase (Litva) v novembri 2020. Tretia je staršia spaľovňa v Madride – Valdemingómez (Španielsko), začala s prevádzkou už v roku 1996.
Autori výskumu varujú, že politika založená na podpore spaľovania odpadov, môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Zdôrazňujú nezlučiteľnosť politík založených na spaľovaní odpadov s agendou EU smerujúcou k nulovému znečisteniu.
Branislav Moňok, predseda Priateľov Zeme – SPZ:
„Výsledky tohto výskumu sú z hľadiska ochrany životného prostredia a zdravia ľudí veľmi znepokojujúce. Okrem iného poukazujú aj na fakt, že ani nové spaľovne s modernými technológiami nezabránia emisiám najtoxickejších látok na svete – dioxínom, ktoré sa kumulujú v prostredí a môžu ohrozovať zdravie ľudí žijúcich v okolí spaľovní.“
Priatelia Zeme – SPZ podporujú odporúčania Zero Waste Europe
Na základe výsledkov tohto výskumu biomonitorovania sieť environmentálnych organizácií Zero Waste Europe odporúča:
Viac informácií o biomonitoringu a kompletné výsledky štúdie biomonitoringu POP´s látok v okolí spaľovní odpadov nájdete na www.nulaodpadu.sk/toxicke-okolie-spalovni.
Kontaktné osoby:
Branislav Moňok, monok@priateliazeme.sk, 0904 124 726
Ing. Monika Medovičová, medovicova@priateliazeme.sk, 0904 828 808
Csatolmány | Méret |
---|---|
Tlačová správa na stiahnutie | 456.44 KB |