Slovensko má novú Miss!

Trenčín, 07.10.2011

Každý, kto kompostuje pre vlastnú potrebu, sa mohol od 3. mája do 31. augusta 2011 zapojiť do prvého ročníka súťaže Miss Kompost. Priatelia Zeme – SPZ dnes vyhlásili víťazov tejto súťaže na Trenčianskom BIOjarmoku.

Zmyslom súťaže, ktorú organizujú Priatelia Zeme – SPZ a Centrum environmentálnych aktivít, bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu. Súťažiaci počas celého obdobia posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Mnohí pripojili zaujímavú alebo humornú udalosť, ktorá sa im pri kompostovaní prihodila. Odborná porota mala veľmi zložitú úlohu vybrať piatich najlepších súťažiacich, ktorí postúpili do finále.

Poradie finalistov určili návštevníci počas konania Trenčianskeho BIOjarmoku, ktorí hodnotili kvalitu vyrobených kompostov. Prvú cenu, záhradný drvič konárov, získal Martin Pizňak z Košíc so svojím dvojkomorovým zásobníkom na kompost. Na druhom mieste sa umiestnila Renáta Sýkorová z Košíc, ktorá si odnáša 700 l plastový kompostér. Vladimír Troška z Pruského získava tretie miesto so svojím prúteným kompostoviskom z liesky a vŕby a odnáša si 400 litrový plastový kompostér. Tieto ceny do súťaže poskytol hlavný partner súťaže – internetový obchod Kompostery.sk. Štvrtú cenu získal Ladislav Brtáň z Košece a piatu cenu Severína Lehotská z Pruského, ktorá veľmi účelne prepojila kompostovisko so skleníkom. Obidvaja získali od organizátorov súťaže hodnotný ekobalíček.

Súťažiaci z celého Slovenska vyjadrili aj svoj osobný vzťah ku kompostu. Súťažiaci Ladislav Bobiš z Limbachu napísal: „Vďaka kompostu udržujem úrodnú pôdu bez pridávania umelých hnojív a dopestujem zeleninu v bio kvalite“. Soňa Beňová zo Žiaru nad Hronom vyjadrila svoj vzťah takto: „Kompost používam na vylepšenie zeminy pre izbové rastliny, na sadenie a presádzanie trvaliek a iných okrasných rastlín a na zeleninu v záhrade. Pestovanie rastlín si bez kompostu neviem predstaviť.“ Ján Banovčan zo Zábiedova vníma kompostovanie ako prejav svojho životného štýlu: „Zriadenie nášho domáceho kompostoviska nám prinieslo viac efektov - miesto na pohodlné uloženie biologického odpadu, úsporu nákladov na odvoz odpadu, prírodné hnojivo zadarmo, darček od obce s označením „Ekologicky sa správajúca domácnosť“ a tiež dobrý pocit, že svojou maličkou troškou prispievame k ochrane tak ťažko skúšaného životného prostredia.“

Slovenská Miss Kompost je organizovaná so súhlasom autora súťaže OZ Ekodomov z ČR. Priatelia Zeme – SPZ sú neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie a prírodu na Slovensku. Zameriavajú sa na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami.
Centrum environmentálnych aktivít (CEA) je mimovládna, nezisková organizácia, ktorá združuje ľudí so záujmom o životné prostredie a zvyšovanie kvality života v Trenčíne a regióne Bielych Karpát.

Viac informácií

Bližšie informácie o súťaži poskytne: Ing. Jozef Gaál, tel.: 0903 772 323, e-mail: gaal@priateliazeme.sk
Fotografie víťazných kompostovísk sú k dispozícii na: http://www.priateliazeme.sk/spz/finalisti-miss-kompost-2011

Fotografie z vyhlásenia výsledkov si môžete pozrieť v Galérii.

CsatolmányMéret
Tlačová správa na stiahnutie48 KB
Slovensko má novú Miss!