Dovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinky

Košice, 03.08.2012

Posledný júlový týždeň sa na bylinkovej farme Odorica pri Levoči konal už 16. letný Ekotábor Priateľov Zeme. Účastníci mali na ňom možnosť vyskúšať si rôzne práce pre miestnu ekofarmu, tradičné i netradičné remeslá, či vypočuť si prednášky na rôzne témy. Bohatý program nenarušilo ani počasie, účastníci si užili dažďa aj slnka, a naplno tak mohli precítiť pobyt v prírode, krajine.

Celkom sa na Ekotábore zúčastnilo takmer 60 ľudí z rôznych kútov Slovenska, stáli návštevníci aj noví. Špecifikom tohtoročného tábora bolo, že išlo väčšinou o mamičky s deťmi, rodinky, ktoré zatúžili zažiť týždenný pobyt na čerstvom vzduchu v krásnom a čistom prostredí, medzi príjemnými ľuďmi, bylinkami a hospodárskymi zvieratami chovanými na ekofarme. Väčšina účastníkov pricestovala z väčších miest, z Bratislavy, z Košíc, z Trenčína, alebo Banskej Bystrice s cieľom oddýchnuť si od mestského prostredia, či od sedavého zamestnania a vyskúšať si niečo nové z aktivít na Ekotábore, vyskúšať vegetariánsku stravu v značnej miere z potravín v biokvalite, spanie v sene alebo v stane.

Bohatý program začínal už skoro ráno jogou, či jazdou na koni. Pokračoval doobednými prácami, pomocou komunite ekofarmy. Chlapi mali možnosť vyskúšať svoje zručnosti pri dostavbe hospodárskej budovy z dreva, budovaní malej hrádze pre pripravované jazierko a pri dláždení dvora kameňmi. Ženy sa venovali prácam s bylinkami, zberu, čisteniu, príjemnej manuálnej práci, pri ktorej sa mohli dozvedieť veľa zaujímavostí o bylinkách od majiteľky ekofarmy Zuzany Homolovej, alebo len tak podiskutovať v kruhu o rôznych témach. Deti mali plno práce so starostlivosťou o domáce mačiatka a šteniatka, s budovaním tunelov v pieskovisku, alebo s rozhojdávaním okolitého sveta pri sedení na hojdačkách.

Poobede nasledovala výučba rôznych remesiel, napríklad výroba recyklovaného papiera, pletenie košíkov z papiera, výroba píšťalky s majstrom píšťalkárom, ozdôb zo slamy, modelovanie z hliny, výroba mozaiky zo starých kachličiek, drôtikárstvo, a výroba syra a syrových korbáčikov. Po remesle mohli sa mohli účastníci zapojiť do meditácie a rôznych športov. Napríklad si mohli zastrieľať z luku, zahrať bedminton, volejbal a futbal.

Večery boli venované zaujímavým prednáškam. Témy boli rôzne, o globálnej ekonomike, aktivitách Priateľov Zeme, o odpadoch, toxických látkach, vegetariánstve či o tom, ako sa občania môžu brániť keď im za domom chcú postaviť skládku odpadov, či spaľovňu. Dni plné zážitkov končili posedením pri ohni, s diskusiou či bubnovaním na bubny a hraním na píšťalkách, koncovkách, fujarách.

Účastníci Ekotábora si pochvaľovali krásu krajiny, celkovú pohodu a otvorenosť ľudí, účastníkov aj domácich. Taktiež boli veľmi spokojní s rôznorodosťou programu a vyjadrili poďakovanie a mnohí aj presvedčenie, že prídu na tábor aj na budúci rok. Z mnohých vyjadrení spokojnosti v pamäti utkveli najmä slová Diany: "Našla som sa tu!". Veríme že o rok sa opäť všetci stretneme. Ďakujeme za vašu priazeň.

Ďakujeme sponzorom, ktorí Ekotábor podporili venovaním potravín, kozmetiky či iných produktov:
firmám Sonnentor, Alfabio, Tento, Sojaprodukt, Ravita, Labaš, Ekotrend Myjava, obchodíkom Biotrend a Malý princ. Ďakujeme aj jednotlivcom, ktorí na Ekotábor venovali rôzne zaváraniny, sirupy. Nuž a ďakujeme dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhali s organizáciou Ekotábora. Veríme že všetky tieto sily a energiu sa nám podarí zhromaždiť aj o rok, po sedemnásty krát.

Viac informácií o Ekotábore a fotografie z tohtoročného Ekotábora nájdete na www.priateliazeme.sk/spz/ekotabor. Pre viac informácií môžete kontaktovať Martina Valentoviča na tel. 0903 77 23 23.

Dovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinkyDovolenku v Ekotábore Priateľov Zeme 2012 si vychutnali celé rodinky
Cieľová skupina: školy | verejnosť