Ekolisty 2 / 2011

Obsah čísla
03 . Zapojte sa
04 . téma: Druhý ročník súťaže obcí „3Z“ má svojich víťazov!
05 . téma: 5 minút úžitku, 1000 rokov odpadu - smutná realita plastových tašiek
06 . téma: Neskládkuj a nespaľuj, separuj a recykluj!
08 . aktivity Priateľov Zeme - SPZ
10 . aktivity Priateľov Zeme - SPZ v skratke
11 . ekoporadňa: Minimalizujeme v lete
12 .  Vy sa pýtate, my odpovedáme

CsatolmányMéret
Ekolisty na stiahnutie (pdf)1.63 MB

Milí priatelia,
u nás v organizácii sme sa ani nenazdali a je tu opäť letný čas a teda aj čas prípravy nášho Ekotábora, tento krát jubilejného 15-teho ročníka. Tento rok sme sa tiež po piatich rokoch rozlúčili s bylinkovou farmou Odorica a rozhodli sme sa presťahovať bližšie k stredu Slovenska – na ekofarmu Na Háji medzi Levicami a Banskou Štiavnicou. Chystáme aj vynovený program, zameraný na hľadanie spôsobov ako aktívne meniť svoje okolie. Veríme, že sa prídete presvedčiť na vlastné oči a uši a necháte sa trochu inšpirovať.
Aj v týchto Ekolistoch sa už tradične dozviete viac o našej práci. V posledných mesiacoch sme uskutočnili viacero významných prezentácií organizácie pre laickú aj odbornejšiu verejnosť. Na dvoch prezentačných konferenciách sme sa pochválili výsledkami našej práce v rokoch 2009 a 2010, usporiadali sme aj konferenciu pre samosprávy na tému znižovania nákladov na odpadové hospodárstvo. Aj tento rok sme zorganizovali poradenské centrum na výstave PRO-EKO v Banskej Bystrici. Odprednášali sme aj desiatky hodín na tému odpady na školách na západe Slovenska. Napokon sme sa zapojili aj do výrubového konania vyše 160 stromov v Mestskom parku v Košiciach.

Pokračujeme v postupnom vylepšovaní našej webovej stránky. V priebehu leta prejde titulná stránka premenou, ktorá by mala sprehľadniť orientáciu v najnovšom obsahu na stránke a zatraktívniť ju tak pre užívateľov. Na stránke už pribudli nové časti – napríklad krátke aktuálne správy z našej práce, ktoré majú za úlohu priblížiť našu prácu čo najširšiemu publiku.
Naďalej sa snažíme do nového zákona o odpadoch presadiť progresívne prvky, tak aby nový zákon naozaj pomáhal Slovensku dostať sa v odpadovom hospodárstve na úroveň vyspelých európskych krajín. Táto spolupráca s ministerstvom nie je ideálna, takže sa pomaly chystáme na jesenný tvrdý boj s rôznymi lobistickými skupinami.
Milí priatelia, dúfam že sa s vami stretneme na našom Ekotábore a budeme sa môcť porozprávať o našich plánoch a spôsoboch ako sa vy môžete zapojiť. Ak náhodou nebudete môcť prísť, tak vám želám príjemnú letnú pohodu, nech načerpáte veľa síl. Teším sa na spoluprácu na jeseň.
Martin Valentovič

Cieľová skupina: školy | verejnosť
Táto podstránka bola vytvorená: 17. September 2011 - 18:29, naposledy bola upravená: 7. February 2012 - 22:26.