Zdraviu škodlivé zdravotnícke pomôcky budú musieť byť označené

KOŠICE, 29.03.2007

Všetky zdravotnícke pomôcky, ktoré obsahujú škodlivé chemikálie známe ako ftaláty, budú musieť výrobcovia označiť. Rozhodol o tom dnes Európsky parlament v novelizovanej Smernici o zdravotníckych pomôckach. Ftaláty, ktoré umožňujú, aby boli rôzne hadičky, alebo infúzne vaky ohybné, sa nachádzajú vo výrobkoch z PVC. Uvoľňujú sa do tela pacientov a spôsobujú dýchacie problémy, zmeny na semenníkoch a vaječníkoch, ako aj poškodenie pečene a obličiek. “Predtým zdravotníci nedokázali určiť, nakoľko je pomôcka pre pacienta nebezpečná, pretože nevedeli, čo obsahuje. Výrobcovia neboli povinní to uvádzať” hovorí Karolína Rúžičková z organizácie Health Care Without Harm Europe (HCWHE), a pokračuje: “ Tým, že Európsky parlament núti výrobcov označiť svoje produkty, dáva zdravotníkom možnosť ich zhodnotiť z hľadiska rizika pre pacientov a vybrať ten najbezpečnejší.”

Doteraz boli pri výbere jedinými kritériami výkonnosť a cena, od dnešného dňa sa k nim pridáva aj potenciálne zdravotné riziko pre pacienta.

Najväčším problémom je ftalát s názvom DEHP, ktorý sa môže z hadičky uvoľniť do prenášanej tekutiny, a z nej do tela pacienta. Táto chemikália je vo výrobkoch z PVC a napríklad u mladých chlapcov spôsobuje reprodukčné problémy.

“Iniciatívu Európskeho parlamentu samozrejme vítame, dôležité však bude presadiť úplný zákaz používania ftalátov v zdravotníckych pomôckach. Nestačí ich iba označovať. Výnimkou môžu byť iba materiály, ku ktorým zatiaľ neexistujú alternatívy. Povinná náhrada by sa mala týkať predovšetkým novorodencov a tehotných žien, ktorých imunitný system nie je dostatočne silný. Ďalšou rizikovou skupinou sú pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Tí majú v telách zavedené výrobky s ftalátami dlhšiu dobu.” hovorí Katarína Vrábľová z  Priateľov Zeme – SPZ

"To, že zdravie pacienta je na prvom mieste, si začínajú uvedomovať aj niektoré slovenské nemocnice a škodlivé výrobky z PVC vyraďujú. Ich náhrady sú síce o niečo drahšie, ale my dúfame, že v našich zdravotníckych zariadeniach už cena výrobku nebude jediným faktorom pri rozhodovaní o jeho kúpe.” uzatvára K. Vrábľová. Viac informáciíKatarína Vráblová, koordinátorka, Priatelia Zeme-SPZ, Tel.:0908 656 799, vrablova@priateliazeme.sk
Ladislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme-SPZ, Tel.: 0903 628 503, hegyi@priateliazeme.sk