Veľvyslanec USA: Raslavice sú príklad pre ostatných

KOŠICE, 12.06.2007

Americký veľvyslanec Rodolphe Vallee ocenil triedenie a recyklovanie odpadu v Raslaviciach na východnom Slovensku. Pri návšteve obce ho zaujalo, že odpad separuje až 70 percent Rómov, čo je viac ako "bieli" obyvatelia obce. Zároveň vyzdvihol spoluprácu samosprávy s mimovládnym sektorom. Raslavice sú podľa neho pozitívnym príkladom aj pre ostatné slovenské obce. Pri projekte tu starostovi pomáhala organizácia Priatelia Zeme - SPZ.

„ Na environmentálnych projektoch je veľmi cenné, ak je do nich zapojená miestna komunita. Raslavice majú pritom ešte jedno vzácne plus. Rieši sa tu zároveň problém ekologický, sociálny aj ekonomický,“ uviedol R. Vallee.

V obci klesol počet nelegálnych skládok, občania platia menej za odvoz a zneškodňovanie odpadu, a na miestnom kompostovisku našli prácu dvaja ľudia: jeden Róm a jeden telesne postihnutý obyvateľ obce.

Podľa amerického veľvyslanca je dobré, keď na podobných projektoch pracuje samospráva s mimovládnymi organizáciami, tak ako v tomto prípade s Priateľmi Zeme. Raslavice by tak mohli inšpirovať aj ostatné obce, ktoré chcú ušetriť na odvoze za odpad a znížiť nezamestnanosť.

„ Záujem už prejavili ďalšie dve obce na východnom Slovensku - Lenartov a Rudlov.“ hovorí predseda Priateľov Zeme - SPZ Ladislav Hegyi.

Pravdepodobne ich presvedčilo to, že Raslavice minulý rok vďaka triedenému zberu ušetrili 52 tisíc korún a znížili množstvo odpadu o takmer 13 percent.

„Ocenenie amerického veľvyslanca nás veľmi teší. Je smutným paradoxom, že nám ho vyjadril diplomat cudzej krajiny, pričom slovenskí politici o tento úspešný projekt záujem nejavia.“ uzatvára L. Hegyi. Viac informáciíLadislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme-SPZ, Tel.: 0903 628 503, hegyi@priateliazeme.sk

Branislav Moňok, programový koordinátor, Priatelia Zeme-SPZ, Tel.: 0904 124 726, email: monok@priateliazeme.sk
CsatolmányMéret
Fotopríloha135.29 KB
107.1 KB
103.43 KB
112.03 KB
125.13 KB
169.93 KB
159.77 KB