Priatelia Zeme vo svete

24.01.2008
Návrhy Európskej komisie (EK) v oblasti energetickej politiky sú pre Priateľov Zeme sklamaním. Záväzok znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 iba o pätinu je pre boj s klimatickými zmenami nedostatočný. Problémom je aj podpora biopalív.
14.12.2007
Delegácia USA sa počas rokovaní OSN o klimatických zmenách v indonézskom letovisku Bali snaží o dohodu bez obsahu. Tvrdia to medzinárodní Priatelia Zeme.
14.11.2007
Opatrenia Európskej únie na zníženie množstva emisií z leteckej dopravy sú nedostatočné. Po hlasovaní poslancov Európskeho parlamentu sa obchodovanie s emisiami nebude týkať lietadiel ľahších ako 20 tisíc kilogramov, pričom systém začne platiť až v roku 2011.
16.10.2007
Na stránke www.worstlobby.eu je možné hlasovať o najhoršom lobingu v Európskej únii. Šancu vyhrať majú tí lobisti, ktorí najviac manipulovali, zavádzali a konali neeticky. Súťaž organizujú európski Priatelia Zeme, Corporate Europe Observatory, LobbyControl a Spinwatch.
11.09.2007
Priatelia Zeme vyzývajú Európsku úniu na prehodnotenie plánu, ktorý predpokladá využívanie biopalív v doprave. Dôvodom je správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
29.06.2007
Európski ochranári sú sklamaní z postoja ministrov životného prostredia členských štátov EÚ. Tí na včerajšom zasadnutí Rady ministrov podporili spaľovanie odpadov, čím prepásli šancu modernizovať európsku odpadovú politiku.
21.06.2007
Medzinárodné banky ako Credit Suisse, Barclays a Merrill Lynch financujú firmu, ktorá je priamo zodpovedná za tragédiu tisícok ľudí. Jej podnikanie má v Indonézii za následok záplavy celých dedín a smrť ich obyvateľov.
08.06.2007
Rusko a USA odmietli záväzok, aby znížili emisie oxidu uhličitého (CO2) do roku 2050 o polovicu. Všetky ostatné krajiny na stretnutí G8 tento sľub dali, čím zobrali do úvahy názor vedeckej komunity. Tá tvrdí, že radikálne zníženie produkcie CO2 je dôležité, aby sa zemeguľa ďalej neotepľovala.
30.05.2007
Skupina bojujúca za ochranu životného prostredia pod názvom Priatelia Zeme zažalovala v utorok Kanadu za to, že nedodržala záväzky, ktoré jej vyplývajú z Kjótskeho protokolu.
30.05.2007
Spojené štáty americké stále tlačia na Európsku úniu (EÚ), aby predávala nové geneticky modifikované plodiny (GMO). Vyplýva to z dokumentov, ktoré získali Priatelia Zeme. Washington tak robí napriek tomu, že Svetová obchodná organizácia na jeseň rozhodla, že EÚ má právo sa pred GMO chrániť.
25.05.2007
Chemická legislatíva REACH, ktorá má v Európskej únii dohliadať na výrobu a používanie nebezpečných chemikálií, začína platiť o týždeň. Spotrebiteľské zväzy, environmentálne organizácie, ženské aj zdravotné združenia z celej Európy však pred predčasnými oslavami varujú. Opatrenia, ktoré REACH zavádza, majú totiž stále veľa nedostatkov.
13.03.2007
Klasické „zelené“ poľnohospodárstvo vytvára viac pracovných miest a robí Európsku úniu konkurencieschopnejšou ako pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Uvádza to najnovší výskum európskych Priateľov Zeme.
21.02.2007
Priatelia Zeme varujú, že Európska únia smeruje k dvojakým štandardom v otázke emisií oxidu uhličitého. Vyplýva to zo stretnutia ministrov životného prostredia štátov EÚ. Tí uznávajú, že vyspelé krajiny musia do roku 2020 znížiť emisie o 30 percent, paradoxne však navrhujú pre EÚ ako celok cieľ 20 percent.
25.01.2007
Namiesto naliehania na obnovu rokovaní o medzinárodnom obchode by mali politickí lídri počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose počúvať hlasy ozývajúce sa zo Svetového sociálneho fóra. To sa koná v rovnaký čas v keňskom Nairoby. Uvádzajú to vo svojom vyhlásení Priatelia Zeme.