Ekoporadňa

Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme... počas Vianoc, sviatkov
Sviatky, Vianoce, sú často spojené s nakupovaním, zvýšenou spotrebou. Na sviatky sa pripravujeme poriadnym nákupom, kupujeme darčeky, výzdobu, ktorú nám ponúkajú televízne reklamy a letáky s náležitým predstihom... Akoby sláviť sviatok znamenalo zaistiť všetky statky, ktoré nám ho majú okázalo evokovať.
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme vo voľnom čase
Vymysleli sme najrôznejšie vynálezy, ktoré by nám mali pomáhať, uľahčiť prácu, pritom voľného času akoby sme mali čoraz menej. Vraj je rýchla doba. Nebolo by dobre trošku spomaliť, prehodnotiť aktivity?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizácia... v práci, škole, kancelárii
V pracovnom nasadení prestávame vnímať detaily, pritom tieto opako-vaním môžu získať nezanedbateľný vplyv na spotrebu prírodných zdrojov, vznik odpadov a znečistenia z výroby, z našej práce. Skúsme sa spýtať: potrebujem tento e-mail naozaj vytlačiť?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme... na ulici, v spoločnosti, komunite
Žijeme v spoločnosti: dennodenne zdravíme susedov, hromžíme na preplnené kontajnery, skoro ráno zohrievame studené motory na cestu do práce... a každodennosť nás akosi oberá o silu aktívnejšie riešiť javy, ktoré nám už pomaly ani neprekážajú, lebo sme sa s nimi zmierili. Nezahadzujeme tak šancu tieto javy meniť? Kto sa má zaoberať riešením týchto problémov, keď nie my?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme... na cestách, na dovolenke
Intenzita dopravy spôsobuje mnohé problémy, znečistenie životného prostredia, vzduchu... hluk. Sme nútení akceptovať túto daň za luxus rýchleho presunu bez námahy. Do práce sa náhlime na štyroch kolesách, kontinenty máme „prelietané“, mnohí už poznáme celé pobrežie Španielska, „malé divy“ aj tie veľké.
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme... v kúpeľni, na toalete
V každom štvorcovom milimetri sú stovky rôznych baktérií, mikroorganizmov, s ktorými tisícročia žijeme v homeostáze - v rovnováhe. Zrazu sú však tieto mikroorganizmy v reklamách vykresľované ako príšery, ktoré nám siahajú na život, dozvedáme sa, že je dobré dieťatko každý deň mydliť, podlahu sterilizovať chlórom, zničiť, zničiť, zničiť...
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizujme... v kuchyni, pri stole
Na naše stoly putujú potraviny z celého sveta. Je skvelé že máme taký výber a že i v zime môžme „Marušku poslať na jahody“. Zaujímajú nás však aj ďalšie súvislosti, pôvod toho, čo jeme? Koľko odpadov vzniká pri balení, preprave? A vieme, že veľkú časť zvyškov z kuchyne môžeme vrátiť prírode?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizacia pri starostlivosti
Hovorí sa že šaty robia človeka... nehovorí sa však akého. Urobia z nás lepšieho človeka šaty na jednu módnu sezónu? Nakoľko sme ovplyvnení poslednou módou a premenlivými štýlmi a nakoľko svojim výzorom prezentujeme sami seba?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizácia v domácnosti
Naše domovy sú často obrazom vyumelkovaného sveta, ktorý vidíme v reklame. Módne trendy a kolekcie nás presviedčajú, že je aktuálne sa stále po niečom "opičiť". Otázkou je však, nakoľko trvalá je naša spokojnosť v tomto stále aktualizovanom vyumelkovanom prostredí. Odráža skutočne nás, našu autentickosť, naše skutočné potreby?
Ekoporadňa
09.12.2010
Minimalizácia - nákupy
Dennodenne sme konfrontovaní s reklamou, ktorá sa stala omamným koloritom verejného priestoru i éteru našich domovov. Reklamné agentúry nápadito vymýšľajú spôsoby, ako nás presvedčiť o tom, čo všetko nové potrebujeme... ale je pravdou to, čo sa nám snaží vsugerovať reklama?
Ekoporadňa
21.04.2008
Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody. Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody.
Ekoporadňa
18.12.2007
V strave je najdôležitejšie uprednostniť biopotraviny a miestne produkty. Ak k tomu pridáme zníženie konzumácie mäsitých výrobkov, prospejeme nielen prostrediu, ale aj svojmu zdraviu.
Ekoporadňa
18.12.2007
Dnešné vnímanie vianočného stromčeka ako symbolu Vianoc je istou ilúziou. Vianočný stromček k nám priniesli nemeckí lesníci v 19 storočí. Vymysleli ho z obchodných dôvodov (finančne výhodné zbavenie sa prerezávok), nemá nič spoločné s ľudovými tobôž duchovnými tradíciami. Podobne ako Santa Klaus vznikol ako reklamný nástroj firmy Coca Cola.
Ekoporadňa
18.12.2007
Cez Vianoce trávime viac času doma a svietiť si môžeme úspornými žiarovkami. Ich spotreba je nižšia až o 80 percent, okrem energie šetria aj naše peniaze. Príbuzných poteší aj Vianočný pozdrav poslaný emailom a ak bývajú blízko, navštívme ich peši.
Ekoporadňa
18.12.2007
Lístok alebo permanentka do divadla. Permanentka na šport, do fitcentra, sauny, masáž. Lístok na koncert. Poukazy na návštevy kozmetického salónu. Výrobky miestnych producentov. Pomerne šetrným darom je aj hodnotná kniha – nespotrebuje veľmi veľké množstvo papiera a vydrží aj niekoľko generácií.
Ekoporadňa
07.03.2007
Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody. Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody. Namontujme si pákové batérie, predídeme tým zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej
Ekoporadňa
06.03.2007
Väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje mnoho pre prírodu a zdravie nebezpečných látok, napr. chlór, ale aj rôzne zbytočné farbivá či parfumy. Na bežnú "údržbu" ale aj zložitejšie čistenie stačí aj octová voda, roztok kryštalickej sódy, soľ, citrónová šťava či prírodné mydlo, ktoré sú zaručeným, takmer univerzálnym ekologickým čistiacim prostriedkom.
Ekoporadňa
28.02.2007
Ekoporadňa
24.02.2007
V prvom rade je potrebné riadiť sa vlastným rozumom a nenechať sa ovplyvňovať agresívnou reklamou. Ak si chceme vybrať naozaj ten najlepší obal mali by sme si pred nákupom zodpovedať na tieto otázky:
Ekoporadňa
24.02.2007
Začnite svojpomocne kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú vo vašej domácnosti a záhrade. Zaveďte spoločné – komunitné kompostovanie vo vašej škole, záhradkárskej osade, ulici, panelovom dome, obci... Nespaľujte biologické odpady v domácnosti a záhrade. Nevyhadzujte biologické odpady na nelegálne „čierne“ skládky.
Ekoporadňa
08.02.2007
Pri kúpe pracích prostriedkov uprednostnime tie, ktoré neobsahujú fosfor. Patria medzi ne aj tekuté a gélové pracie prostriedky alebo mydlové pracie prášky. Používajte tzv. stavebnicové prostriedky, kde sa základná zložka prostriedku dopĺňa podľa typu prádla a pracej teploty. Prádlo nepredpierajte. Ušetríte tak vodu, energiu i prací prášok.
Ekoporadňa
08.02.2007
Vyhýbajme sa používaniu umelých hnojív, ktoré zaťažujú prostredie už ich samotnou výrobou. Kompost je ich plnohodnotnou, ak nie nadhodnotnou náhradou. O tom ako kompostovať sa dočítate v časti informácie / biologický odpad na tejto stránke. Tiež je možné využívať zelené hnojenie.
Ekoporadňa
08.02.2007
Proti chorobám a škodcom zeleniny, zemiakov a okrasných rastlín priaznivo pôsobí: - Cibuľa a pór medzi hlúbovinami proti nádorovitosti hlúbovín, - Pór a kapusta medzi zelerom proti hrdzi zelerovej, - kôpor, rajčiaky, šalvia, tymián, mäta pieporná, zeler, palina pravá a pór medzi hlúbovinami proti skočkám,
Ekoporadňa
08.02.2007
Nepoužívajte auto na krátke vzdialenosti – studený motor spotrebuje o 40% viac paliva ako zahriaty, produkuje viac škodlivín a viac sa opotrebuje. Snažte sa auto plne využiť - jazdite viacerí. Zdieľanie automobilu viacerými osobami je napr.
Ekoporadňa
07.02.2007
Mnohé syntetické farbivá sú zdraviu škodlivé a ich chemická výroba je spojená s poškodzovaním prostredia.
Ekoporadňa
07.02.2007
Suchú pleť rozžiari pleťová maska z malín, smotany na šľahanie a lyžice medu. Napnutej a začervenalej pokožke pomôže maska z dvoch lyžíc tvarohu, lyžice čierneho čaju a troškou šťavy z citrónu. Soľný peeling zaútočí na vyrážky v dekolte a na chrbte – zmiešajte 10 lyžičiek morskej soli s dvoma lyžicami nasekaných ovsených vločiek a trochou mlieka.
Ekoporadňa
07.02.2007
Uprednostňujme bylinky a prírodné produkty pred zložitými chemickými výrobkami, ktoré nám zázračne pomôžu. Áno, v mnohých banálnych problémoch síce pomôžu, ale na druhej strane negatívne vplývajú na iné problémy, alebo ich vyvolávajú. Aj pri prírodných produktoch ale platí zásada že menej je niekedy viac.
Ekoporadňa
07.02.2007
Vodný kameň zo záchodovej misy odstránime pomocou octu, prípadne kašičky z octu a múky na miestach, kde by samotný ocot stekal.
Ekoporadňa
07.02.2007
Proti lupinám - 1 kg pšeničných alebo ovsených otrúb vyvariť v 2 l vody, scedený výluh vmasírovať do vlasov a nechať pôsobiť pol hodiny Na mastné vlasy 
Ekoporadňa
07.02.2007
Informujte sa na vašom obecnom / mestskom úrade o tom, ako máte nakladať s jednotlivými zložkami odpadu. Trieďte v domácnosti biologický odpad zo záhrady a kuchyne a začnite ho svojpomocne kompostovať v záhrade. Nespaľujte žiadne odpady v domácnosti a záhrade. Nevyhadzujte žiadne odpady na nelegálne „čierne“ skládky.
Ekoporadňa
07.02.2007
Nenechávajte spotrebiče v polohe STAND BY, pretože takto nie sú vypnuté, dochádza k skrytému odberu, ročne to môže byť až 500kWh. Najlepšie je prístroje vypínať priamo zo zásuvky alebo používať predlžovaciu šnúru, ktorú je možné vypnúť.
Ekoporadňa
07.02.2007
Používajte úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo. Nová generácia týchto žiaroviek má životnosť až 15 000 hod, čo je 15-násobok životnosti obyčajnej žiarovky.
Ekoporadňa
07.02.2007
Pri varení používajte pokrievky (úspora 150 - 300%) ; tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajte riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky , ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%. Neotvárajte často dvierka rúry pri pečení.
Ekoporadňa
07.02.2007
Umiestnite chladničky a mrazničky ďalej od sporáku a tepelných zariadení, na chladnejšie miesta. Každý stupeň naviac nad 20 °C  zvyšuje spotrebu asi o 4-6%.
Ekoporadňa
07.02.2007
Neprekurujte, dodržiavajte doporučené teploty v izbách (obývacia izba 20-22 °C, spálňa 18 °C), každý stupeň naviac znamená zvýšenie spotreby energie o 6%. Používajte termoregulačné ventily na radiátoroch, sú jednoduchou možnosťou úspory asi 10-15% energie. Vetrajte krátko a intenzívne, po dobu vetrania uzavrite ventil radiátora. Nezakrývajte radi
Ekoporadňa
01.02.2007
Premýšľajme už pred nákupom, koľko odpadu následne vznikne z nášho nákupu a či ho vôbec vieme nejako využiť alebo odovzdať na recykláciu. Kupujme len výrobky, ktoré skutočne potrebujeme a ktoré sú trvácne a dajú sa opraviť, menej je niekedy viac. Vyhýbajme sa jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám (napr. chlieb, pečivo, ovocie, zelenina...).
Ekoporadňa
08.02.2006
Je veľmi smutnou skutočnosťou, že priemerný človek dnes nemá takmer žiadny vzťah k potravinám, ktoré konzumuje. Ako chutí Boží dar – chlieb, ktorého načínanie bolo kedysi rituálom a dnes „obohatený“ o konzervačné látky je nakrájaný strojom a zabalený vo fólii? Skúsme sa zamyslieť nad súvislosťami, ktoré nám prinášajú potraviny na náš stôl.