Miss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z Bratislavy

Máme 8,5 árovú záhradu, ktorú postupne už 7 rokov zveľaďujeme a o ktorú sa s manželom a deťmi snažíme starať. Ako prvý sme si urobili kompost číslo 2 na konci vyvýšeného záhonu v jednom rohu záhrady. Tento sme postavili z pekných kúpených fošní. Vysoký je 70 cm, široký 70 cm a dlhý 1,6 metra. Je pomerne blízko k terase, takže naň nosíme takmer všetky biologické zvyšky z kuchyne. "Takmer všetky" preto, lebo ho nekŕmime šupami z citrusov a banánov, ani varenými či živočíšnymi zvyškami (Vápnik vo forme podrvených vaječných škrupín samozrejme dostáva pravidelne). Taktiež mu v lete hádžeme burinu zo záhrady a sem-tam mu priložíme skosenú trávu, aby nemal jednotvárnu stravu.

Druhý kompost sme si postavili o 3 roky neskôr, keď sa nám v tých miestach kopa so skosenou trávou začala tlačiť na chodník a malý kompost už nestačil. Keďže sme mali nejaké palety ešte z rekonštrukcie domu, tak sme si mohli dovoliť dať mu kráľovské rozmery: vysoký je 80 cm, dlhý 3,5 metra a široký 2 metre. Neohraničili sme ho zo všetkých strán, no má "prirodzené" hranice od susedných garáží. Na tento kompost som nesmierne hrdá, nechávam ho obrásť brečtanom, aby bol ešte krajší, a na jar doň vysádzam tekvice. Tie však vždy narastúúú a musíme ich skracovať, či presúvať stonky, aby sme kompost mohli použiť :-). No aj napriek týmto prekážkam ho káždým rokom zdobím tekvicami.
Jeho najčastejšie kŕmime skosenou trávou, zhrabaným lístím na jeseň a všetkým, čo záhrada dá. Taktiež mu stravu vyvažujeme a keď sa niekomu chce prejsť po záhrade, donesie mu aj čosi z kuchyne.

Oba komposty držíme v tieni stromov a kríkov, aby zbytočne nevysychali. Preto ich nie je na fotkách poriadne vidno.
Veľmi mi je ľúto, keď vidím susedov, ako svoj vzácny materiál zo záhrady vynášajú vo vreciach na smetisko, alebo ho hádžu do smetiaku. Keď sa prestanem hanbiť, určite ich požiadam, aby s ním kŕmili naše krásne komposty.

Miss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z BratislavyMiss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z BratislavyMiss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z BratislavyMiss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z BratislavyMiss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z BratislavyMiss Kompost 2014, 5. miesto: Dana Krupová z Bratislavy