Miss Kompost 2014, 2. miesto: Ladislav Brtáň z Košece

Tohtoročné kompostovisko má rozmery:

dĺžka 4m
šírka 1,4 m
výška 0,6 m

Kompostovisko zatiaľ nie je preosiaté.

Suroviny kompostoviska tvorí všetok biologický odpad z domácnosti a záhrady. Napr.: šupky a zbytky zo zeleniny a ovocia, výluh z kávy, čaju, škrupiny z vajíčok, burina, popadané ovocie, lístie, čistý drevný popol, slama, podrtené konáriky, tráva.

Najviac sa mi osvedčilo, keď zbieram tento odpad priebežne do kontajnerov, ktoré sú na fotografiách. Na zimu kontajnery umiestňujem čo najbližšie k domu pri chodníku, aby som mal čo najmenšiu donáškovú vzdialenosť z kuchyne. Hrubšie časti posekám na pripravenej penke so sekerkou, konáre podrtím na drtičke, nakoniec všetok materiál zamiešam a založím zakládku, ktorú pravidelne prehadzujem a udržiavam v správnej vlhkosti. Každý rok prichádzam pri kompostovaní na nové veci,aj keď sú to maličkosti. Napríklad na ploche bývalého kompostu začal rásť chren. Nevykopával som ho, ale vyčlenil som mu menší priestor na záhradke. Chrenu viditeľne prospeli živiny z bývalého kompostoviska a vyrástol mi z neho pekný záhon. Chrenová omáčka alebo strúhaný chren s jabĺčkami nemá chybu a keď sa pozriete na cenu chrenu na tržnici, tak dáke peniažky sa dajú aj ušetriť. Aj takto sa dá využiť kompostovanie.

Miss Kompost 2014, 2. miesto: Ladislav Brtáň z KošeceMiss Kompost 2014, 2. miesto: Ladislav Brtáň z KošeceMiss Kompost 2014, 2. miesto: Ladislav Brtáň z Košece