Rómky z osady Lešť chcú hovoriť o sebe aj naďalej

Banská Bystrica, 12.12.2007

Rómske dievčatá z osady Lešť pri Banskej Bystrici požiadali Priateľov Zeme-CEPA, aby im umožnili diskutovať so zaujímavými ľuďmi a zúčastňovať sa rôznych exkurzií aj naďalej. Bude to možné vďaka projektu „Posilnenie dievčat a mladých žien a ich líderských zručností“, ktorý financuje Slovensko-český ženský fond.

„Začíname v decembri a končíme v polovici budúceho roku,“ hovorí koordinátorka projektu Darina Diošiová z Priateľov Zeme-CEPA a pokračuje:„Raz do týždňa pozveme hosťa a budeme s dievčatami hovoriť o osobnostnom rozvoji, porovnáme ich postavenie v rodine so ženami z väčšinovej populácie, zameriame sa na vybrané životné zručnosti potrebné na získanie práce či organizovanie podujatí. Nevyhneme sa ani citlivejším témam ako plánované rodičovstvo alebo domáce násilie. Do spolupráce sme pozvali aj skupinu rómskych dievčat z Banskej Bystrice, časť Senica.“

Dvanásť rómskych dievčat zároveň vycestuje na exkurzie do komunít, kde sú rómske ženy nejakým spôsobom úspešné. Buď ako koordinátorky aktivít, lektorky, novinárky, či študentky univerzít.

Podľa Diošiovej je v projekte dôležité pokračovať aj preto, lebo postupne odbúrava predsudky voči Rómom: „Keď vidia ostatní obyvatelia obce, aké sú ženy z osady aktívne či už pri diskusiách, alebo kultúrnych aktivitách, je to viac ako tisíc prednášok,“ hovorí po skúsenostiach z prvého ženského projektu.

Príjemným prekvapením bolo, keď po skončení minulého projektu za ňou dievčatá prišli, aby hneď začala s prípravou nového. Starším obyvateľkám osady nevadí, že program je zameraný iba pre ženy do 26 rokov. Sú ochotné sa od tých mladších neskôr všetko naučiť.

V praxi pomáha aj spolupráca s nitrianskym Ústavom romologických štúdií, v rámci ktorej Priatelia Zeme-CEPA ponúkajú budúcim sociálnym pracovníkom šancu otestovať sa priamo v teréne. Slúži na to Centrum pre aplikáciu a prax, kde sa študenti zapájajú do aktivít s rómskymi deťmi a ženami, zbierajú informácie pre svoj výskum a sledujú tvorbu projektov.

„Náš program môže spôsobiť v rómskych komunitách aj malý problém. Ako ženy pomocou exkurzií a diskusií osobnostne rastú, zvyšujú sa aj ich nároky, ktoré tlmočia svojim partnerom. Občas to vedie ku konfliktom, ktoré sa však dajú prekonať a z dlhodobého hľadiska je to určite pre každú rómsku rodinu prínos,“ uzatvára D. Diošiová. Viac informáciíDarina Diošiová, projektová koordinátorka, Priatelia Zeme–CEPA, mobil: 0905 980 038, darina@changenet.sk
Miriam Uramová, koordinátorka Rómskeho programu, Priatelia Zeme – CEPA,
mobil: 0905 963 142, email: uramova@changenet.sk