Ekotábor 2013

29.09.2013

Tohtoročný, už sedemnásty Ekotábor, sa opäť konal v krásnom prostredí levočských lúk s výhľadom na štíty Tatier, v priateľskej atmosfére hostiteľov bylinkovej farmy Odorica.
Ako sme strávili čarovných 10 slnečných dní? A prečo vlastne stále ten Ekotábor? Čitajte ďalej :)

Na úvod pár slov, prečo vlastne ten Ekotábor stále robíme a nemienime prestať :) V prvom rade je to naplnenie našich vlastných ideálov, ako zmysluplne stráviť svoj čas činnosťami, ktoré sú silne prepojené na miestne prostredie, komunitu, prírodu. Prácou, ktorou pomáhame rozvoju ekofarmy, ale i sami relaxujeme, po mesiacoch strávených počas roka pred počítačmi. Remeslami, či už tradičnými, ktoré nám ukazujú aké úžasné a cenné sú prírodné zdroje, koľko umu a fortieľu mali naše mamy a otcovia, aby sa ich naučili zvládnuť a využívať bez toho, aby poškodzovali životné prostredie. Alebo remeslami novými, netradičnými, ktorými sa my snažíme ukázať, že život produktu v našej spotrebnej spoločnosti je často až nezmyselne krátky. Prednáškami na rôzne témy, ktoré súvisia so životným prostredím, využívaním prírodných zdrojov, či jednoducho poukazujú na konkrétny problém vo vzťahu človek - príroda či človek - človek.

Toto si myslíme, že mnohým ľuďom chýba, keď s nami prichádzajú stále stráviť tých pár dní. Dovolíme si tvrdiť, že Ekotábor, i keď sám prechádza svojím vývojom, je stále jedinečný. Miestom, účastníkmi, atmosférou, programom... Sme radi, keď nám napíšete, čo sa vám na Ekotábore páčilo, ale aj čo sa vám nepáčilo a pousilujeme sa robiť ho najlepšie ako vieme.

Oproti minulým rokom sme sa usilovali do programu vniesť ďalšie inovatívne prvky, ale prihliadali sme aj na aktivity, ktoré sa už mnoho rokov tešia veľkej obľube.

Príjemné prekvapenie nám prichystali hostitelia, ktorí aj kvôli konaniu Ekotáboru dobudovali pri svojom dome prístrešok, ktorý sme mohli využívať na práce, jedenie či prednášky.

V prvý deň, v sobotu, sme sa venovali posledným prípravám miesta - stavaniu stanu, koseniu trávy pod stany, hrabaniu, úprave spania v stodole a rôznym iným drobným činnostiam. Poobede aj tento rok prišla predviesť svoje umenie - výrobu košíkov z papiera Eva Klímová. Účastníci sú vždy nadšení touto prácou, prekvapení, že z papiera sa dá pomerne jednoduchým spôsobom vyrobiť hodnotný výrobok s výbornými úžitkovými vlastnosťami. Tejto činnosti sa mnohí venovali nielen v sobotu a nedeľu, ale aj po zvyšok Ekotábora. Eva hovorí, že na budúci rok by mal prísť jej nasledovník, ale takého nemáme. A tak veríme, že prídeš aj na budúci rok, Eva ;) Majiteľka ekofarmy Zuzana Homolová potom previedla účastníkov po kvetinových záhonoch a porozprávala o tom, aké bylinky pestuje a čo z nich vyrába, ale aj celkovo o živote na ekofarme.
Večer predseda Priateľov Zeme - SPZ, Martin Valentovič, predstavil prácu organizácie trošku vynoveným spôsobom, voľným rozprávaním popri prezentácii fotografií z aktivít organizácie.

Na nedeľu sme už tradične prichystali celodenný výlet do Levoče, kde sme navštívili Čierny kostol a iné pamiatky, ale aj firmu Afra majiteľky ekofarmy Zuzany Homolovej, kde nám ukázala spracovanie byliniek a kde si účastníci aj mali možnosť odskúšať resp. rovno zakúpiť výrobky z byliniek. Po výlete bol ešte čas venovať sa košikárstvu z papiera, či dozvedieť sa viac o bylinkách pestovaných na ekofarme. Večer porozprával o ochrane netopierov a vtákov v ľudských sídlach Martin Ceľúch zo Spoločnosti pre ochranu netopierov.

V pondelok aj ďalšie dni už nasledovala doobedná práca, ktorá tvorí dôležitú časť Ekotábora. Išlo hlavne o práce spojené so zberom a spracovaním byliniek, ale aj rôzne opravy vecí na ekofarme, opravy oplôtkov pre zvieratá, hrabanie a zvážanie sena, pílenie a rúbanie dreva, úpravu chodníkov a dláždenie kameňmi.
Z poobedných remesiel to boli novinky - v pondelok Lenka Beznáková ukázala ako sa vyrábajú z byliniek sirupy a šťavy, v utorok a stredu sme sa pod vedením Evy Kováčovej naučili zo starého textilu ušiť bábku. Využili sme tak najmä staré poplátané ponožky.
Ako alternatíva k šitiu bola možnosť naučiť sa vyrábať slamené ozdoby. Toto remeslo nám už po niekoľký krát prišiel na Ekotábor predviesť Pavol Gregor. Priniesol okrem pripravených zväzkov slamy už tradične aj za ruksak dobrej nálady a vtipu :)
Po večeroch nám porozprávali o tom ako predchádzať vzniku odpadov Branislav Moňok, ktorý tiež spolu s Martinom Valentovičom viedli utorňajšiu diskusiu o tom, ako každý z nás môže žiť ekologicky, v stredu bola večera aj samotný večer venovaný živej strave. Pod vedením Miroslava Kavického sme si pripravili večeru zo živej stravy - čerstvej zeleniny, ovocia a orechov.
Večera vyvolala rôzne dojmy, od pozitívnych po negatívne, ale veríme, že na našej telesnej kondícii zanechala hlavne to pozitívne. Večer potom Miro prezentoval, prečo sa zdravo - živo stravovať.

Štvrtok nasledoval druhý výlet, po okolitej prírode, v sprievode skúseného prírodovedca Milana Barloga, ktorý večer aj premietol rozsiahlu prezentáciu o miestnej prírode a vybraných problémoch.

Po minuloročnom úspechu sme do piatkového a sobotného programu opäť zaradili píšťalkárstvo, tentoraz pod vedením Pavla Tomka, ktorý doniesol na ukážku plno rôznych píšťaliek, fujár, koncoviek, dvojačiek a pripravené navŕtané drievka, z ktorých si každý účastník mohol skúsiť vyrobiť píšťalku - koncovku. Alternatívnym remeslom k píšťalkám bolo niečo pre nežnejšie pohlavie - výroba smaltovaných šperkov pod vedením Julky Tormovej. Aby toho nebolo málo, v piatok nám ešte Laco Homola mladší ukázal, ako sa vyrába syr.
Večery boli venované téme kompostovania, Branislav Moňok sa účastníkom snažil vysvetliť, že kompostovať môže naozaj každý. Sobotný večer bol venovaný zábave, premietaniu fotografií z uplynulých dní na Ekotábore, sedeniu pri ohni, spievaniu a hraniu. Veľmi zábavné bolo čítanie básničiek o Ekotábore, ktoré dostali za úlohu účastníci na tento rozlúčkový večer vymyslieť. Na ukážku z tvorivosti ekotáboristov:
"Bolo mi tu pekne, krásne,
celý tábor jasne,
sem tam polooblačno.
Fajnoty nám vyvárala Bebe,
nedalo sa spať ísť na lačno.
Dobre sa mi pracovalo,
podvečer na bubny hralo,
na latríne... bolo pohodlne :)
A tie noci v sene... Tuším,
na posteli už nezaspím pre ne."

Počas celého Ekotábora sa konali rôzne doplnkové aktivity, tancovali sme za rannej rosy pod vedením Viery Spišákovej, jazdili sme na koňoch s miestnym kovbojom Michalom, hojdali sa v hojdacej sieti... Deti sa mohli dosýtosti vyskákať na trampolíne, vyhrať na hojdačkách a v pieskovisku, či sa venovať prenášaniu malých mačiatok z miesta na miesto :)

Na záver si necháme celkom prozaické hodnotenie. Bolo opäť výborne. Celkovo sa Ekotábora zúčastnilo 45 učastníkov: študentov, mamičiek s deťmi aj oteckami, či jednotlivcov, ktorí sa chceli odreagovať od mestského zhonu. Prišli noví účastníci, ale aj tí, ktorí už boli na minulých Ekotáboroch. Mnohí vyjadrili presvedčenie, že prídu aj o rok. Počasie bolo ukážkové, slnečné, možno až niektorým účastníkom chýbalo že trošku nespŕchlo... Ale dažďov sme si užili po minulé roky, tak veríme, že tí vlhkomilní jedinci skúsia prísť na Ekotábor aj o rok :)

Veľké ďakujem patrí všetkým kolegom, ktorí Ekotábor pripravovali bez nároku na odmenu, Zuzane Homolovej a domácim, vďaka ktorým sme sa mohli cítiť takmer ako jedna veľká rodina, sponzorom, ktorí podporili Ekotábor: firme Tento, Sonnentor, Ekotrend Myjava, Weleda, obchodíkom Biotrend a Biopark.

 

Ekotábor materiálne podporili:

Sonnentor

 

 

 

Weleda  

 

Ekotábor 2013
Kľúčové slová: ekovýchova
Cieľová skupina: verejnosť
Táto podstránka bola vytvorená: 29. september 2013 - 0:00, naposledy bola upravená: 29. máj 2014 - 22:21.