Priatelia Zeme - SPZ v médiách

25.10.2007
Televízia TA3 sa na podnet Priateľov Zeme - SPZ venovala problematike skládok odpadov na Slovensku.
30.05.2007
Priatelia Zeme - SPZ komentujú dovoz nebezpečného odpadu z Rakúska na Slovensko.
20.03.2007
Tu si môžete pozrieť reportáže o Priateľoch Zeme v najsledovanejších slovenských televíziách. Témou oboch príspevkov je nahradenie zdraviu škodlivých materiálov z PVC v nemocnici Košice - Šaca.
18.02.2007
Reportáž Tomáša Kuču o hlasovaní poslancov Európskeho parlamentu o nakladaní s odpadmi.
15.02.2007
Príležitosť vysloviť uznanie nad skutkami politikov sa nenaskytne príliš často. Jednoznačný výsledok hlasovania Európskeho parlamentu, ktorý v utorok rokoval o odpadoch, však príjemne prekvapil aj tých najväčších optimistov.
29.01.2007
Firma na skladovanie nebezpečných odpadov musí zaplatiť pol milióna korún. Problém, kde v meste skladovať takéto chemikálie, sa stále nerieši. Starosta Rače hovorí, že plánované logistické centrum nikdy nepovolí.
24.01.2007
Európska komisia predstavila verejnosti dlho očakávaný návrh energetickej koncepcie pre štáty EÚ. Po tom, ako prominentný anglický expert sir Nicholas Stern varoval pred katastrofálnymi následkami klimatických zmien, sa predpokladala vízia trvalo udržateľnej energetickej politiky založenej na obnoviteľných zdrojoch a vysoko efektívnej produkcii a spotrebe.
10.01.2007
Až 95 percent žien v materskom veku, ktoré boli testované v 21 krajinách sveta, má v tele ortuť. Ukázal to prieskum v rámci medzinárodnej štúdie neziskových organizácií Health and Environment Alliance (HEAL) a Health Care Without Harm Europe (HCWH), na ktorom sa zúčastnilo aj Slovensko prostredníctvom Priateľov Zeme. Na základe vzoriek vlasov bolo testovaných 256 žien z 21 krajín sveta.
15.12.2006
Európska únia má po 40 rokoch novú „chemickú politiku", resp. novú legislatívu, ktorá upravuje narábanie s nebezpečnými chemikáliami na území jej štátov. Program REACH sa hodnotí ako najdrahšia európska legislatíva v histórii - vyžiada si rozsiahle (miliardové) náklady v odvetví chemického priemyslu.
14.12.2006
Nová legislatíva REACH zameraná na kontrolu chemikálií v Európskej únii (EÚ), ktorú v stredu schválil Európsky parlament v Štrasburgu, je podľa občianskeho združenia Priatelia Zeme nedostatočná a stále poskytuje priestor na manipuláciu zo strany chemického priemyslu.
25.11.2006
Spaľovanie odpadov v zdravotníctve, používanie PVC, ortuti a triedenie odpadov v nemocniciach boli témami minulotýždňového seminára spoločnosti Priatelia Zeme - SPZ Efektívne zdravotníctvo bez poškodzovania zdravia a prostredia, na ktorom sa v Žiline zúčastnili odborníci z Poľska, Českej republiky a Slovenska.
22.11.2006
Na Slovensku sa podľa Priateľov Zeme pri infekčnom odpade, ktorý tvorí často takmer 95 percent nebezpečného odpadu z nemocníc, stále využívajú drahé a environmentálne sporné spaľovne. Existujú pritom lacnejšie a čistejšie alternatívy, napríklad autoklávy alebo mikrovlnné technológie.
07.11.2006
Dnes sa v keňskom hlavnom meste Nairobi začína Konferencia OSN o klimatických zmenách. Vyjednávači z členských štátov sa budú snažiť vyriešiť dôležitý problém: ako sa svet postaví k otázke globálneho otepľovania a klimatických zmien po roku 2012?
23.10.2006
Nespaľujte odpady doma, vyzývajú ekológovia zo Združenia Priatelia Zeme. Dnes sa začína týždenná kampaň, počas ktorej chcú informovať občanov o škodlivosti spaľovania odpadov v domoch a na záhradách. Podľa ekológov je totiž koncentrácia škodlivín pri domácom spaľovaní často lokálne vyššia, než exhaláty z priemyselných závodov.
23.10.2006
Zvyknete v jeseni páliť v záhrade lístie alebo iný odpad? Ak áno, porušujete tým hneď niekoľko zákonov. Hrozí vám pokuta a podľa rozsahu škôd dokonca aj väzenie. Potvrdil to Mário Kern z policajného Prezídia.
09.10.2006
Od dnešného dňa si ľudstvo začína takpovediac ujedať zo svojej planéty. Organizácia New Economics Foundation totiž určila práve 9. október za deň, odkedy bude Zem až do konca roka žiť na ekologický dlh. Znamená to, že do decembra spotrebujú krajiny viac surovín a energie, než im to umožňujú zásoby našej planéty.